Borsa Haberleri

Pandemi Yıldızı Zoom 2023 Beklentilerini Yükseltti

Pandemi Yıldızı Zoom 2023 Beklentilerini Yükseltti
Google News Icon Takip Et

Hepimizin evlere kapandığı karanlık pandemi günlerinde iletişim ihtiyacımızı karşılamanın en iyi yollarından birini sunan Zoom Video (ZM) ikinci çeyrek bilançosunda beklentileri aştı. 

Şirket ayrıca yılın geri kalanına yönelik olumlu tahminler açıkladı ve hisse dün kapanış sonrası işlemlerde 8% değer kazandı. 

Zoom, temmuz ayında sona eren çeyrek dönemde 1,12 milyar dolar olan beklentinin üzerinde, 1,14 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakam, yıllık 3,6%’lık bir artışa işaret ediyor. 

Şirketin net kârı geçen yılın aynı döneminde görülen 45,7 milyon dolardan bu yıl 182 milyon dolara fırladı. Zoom’un düzeltilmiş hisse başına kârı (EPS) da 1,05 dolar olan beklentinin üzerinde, 1,34 dolar oldu. 

Yine de şirket, pandeminin şirketleri ve okulları premium hesaplara kaydolmaya ve çalışanların uzaktan işbirliği yapmasını sağlamaya itmesinin ardından, gelirin neredeyse beşe katlandığını söylediği iki yıl öncesine göre çok daha yavaş bir hızda ilerliyor.

Şirket, 30 Nisan itibariyle 215.900 olan kurumsal müşteri sayısını temmuz sonunda 1% artışla 218.100’e yükseltti. 

Şirket yönetimi, Zoom’un 2024 mali yılında 4,63 ile 4,67 dolar aralığında düzeltilmiş EPS ve 4.485 milyar ile 4.495 milyar dolar aralığında gelir elde etmesini bekliyor. Üç ay önce şirket, 4,25 ile 4,31 dolar düzeltilmiş EPS ve 4.465 milyar ile 4.485 milyar dolar gelir bekliyordu.  

Zoom CFO’su Kelly Steckelberg analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde, “Artan toplam gelir beklentimiz, yılın geri kalanı için ılımlı beklentilerle birlikte kurumsal ve tutarlı bir görüşü yansıtıyor.” dedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC