Borsa Haberleri

Pandemi Lideri Pfizer 2024 İçin Pek Umutlu Değil

Aralık 14, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Pandemi Lideri Pfizer 2024 İçin Pek Umutlu Değil

Covid-19 pandemisinin yol açtığı aşı talebinin en büyük kazananlarından biri olarak son yıllarda ivme kazanan Pfizer (PFE) hisseleri, ilaç devinin 2024’e yönelik beklentilerinin daha da düşürmesinin ardından son dokuz yılın en düşük seviyesinde kapandı. 

Hâlihazırda düşen aşı talebi sebebiyle 2023 yılında zor bir yıl geçiren Pfizer, gelirlerin 2024’te daha da düşeceğini söyledi ve analist beklentilerinin altında tahminler açıkladı. Böylece şirket hisseleri dün 6,7% değer kaybederek Pfizer’ın piyasa değerinden 140 milyar dolar sildi. 

Şirketten gelen bu uyarı, Wall Street’in ilaç devine yönelik endişelerini artırdı. Analistler, şirketin satışlarını büyütmek için yeni kaynaklar bulması gerektiğini ve bunun CEO Albert Bourla için büyük bir sınav olacağını düşünüyor. 

Pfizer ve Bourla, şirketin Covid-19 aşıları Comirnaty ve Paxloid’in milyarlarca dolar gelir sağladığı pandemi döneminde iyi günler geçirdi. Ancak pandemi krizinin sona ermesi, kanser ve diğer hastalıkların tedavileri için ilaçlar tanıtan şirketi yeni gelir kaynakları aramaya itti. 

Pandemi Lideri Pfizer 2024 İçin Pek Umutlu Değil

Ki bu durum yalnızca Pfizer’a özgü değil. Tıpkı rakibi gibi Covid-19 aşıları satan Moderna (MRNA) da satışlarında düşüş yaşadı. Şirket, 2022’de söz konusu aşı satışlarından 18,4 milyar dolar elde etti ancak kasım ayında bu yılki aşı satışlarının 6 milyar dolar olacağını öngördü. 

İleriye dönük olarak Pfizer, 2024’te Covid-19 aşısı ve Paxloid tedavisinden toplam 8 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyor. Şirket, söz konusu tedavilerin bu yılki gelirine ise 12,5 milyar dolar katkı sağlamasını bekliyor. 

Bunun yanı sıra şirket 2023’te 58 milyar ile 61 milyar dolar aralığında gelir elde etmeyi bekliyor. Şirketin gelir öngörüsü 2024 için de 58,5 milyar ile 61,5 milyar dolar aralığında ve bu seviyeler, analistlerin 62,66 milyar dolarlık beklentisinin altında. 

💊 Covid Bitti, Obezite İlaçları Başladı

Moderna gibi şirketlerle pandemi döneminde Covid tedavileri için ciddi bir rekabete giren Pfizer, kilo verme ilaçları kapsamında da çalışmalar yapıyor. 

Ancak şirket, şimdiye kadar kilo verme ilaçlarında pek iyi sonuçlar görmedi. Hâlihazırda Eli Lilly (LLY) ve Novo Nordisk’in (NVO) baskın isimler olduğu kilo kaybı ilaçlarına yönelik çalışmasının geçen günlerde yayınlanan sonuçları, Pfizer yatırımcılarını pek memnun edemedi ve hisse değer kaybetti. 

Şirket bir yandan da Seagen ile imzaladığı 43 milyar dolarlık anlaşmanın satışlarını artırabileceğini umuyor. Bourla ve Pfizer anlaşmanın bu hafta içinde tamamlanmasını bekliyor. CEO, ayrı bir kanser tedavileri segmenti için şirket yapısında bir düzenlemeye gidileceğini söyledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti