Borsa Haberleri

Palo Alto, Zayıf Tahminlerinden Darbe Aldı

May 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Palo Alto, Zayıf Tahminlerinden Darbe Aldı

ABD’li siber güvenlik devi Palo Alto Networks (PANW) mali üçüncü çeyrek için konsensüsün üzerinde rakamlar açıklamış olsa da şirketin ileriye dönük beklentileri yatırımcıları ve Wall Street’i memnun edemedi. 

20 Nisan’da sona eren çeyrek dönemde şirketin gelirleri 15% artışla 1,98 milyar dolara yükseldi ve analistlerin 1,97 milyar dolarlık beklentilerinin hafif üzerinde geldi. 

Aydı dönemde şirketin GAAP olmayan bazda net kârı 20% artışla 454,9 milyon dolar olurken, düzeltilmiş kâr da hisse başına 1,25 dolarlık konsensüsü aşarak 1,32 dolara yükseldi. 

Belirsiz bir ekonomide yapışkan enflasyonla boğuştukları için şirketler, siber güvenlik tekliflerine yönelik harcamalarında temkinli davranıyor ve bu da Palo Alto Networks gibi sektör oyuncularına olumsuz yansıyor.

Müşteriler ayrıca, yüksek profilli güvenlik olayları nedeniyle belirli bir siber güvenlik şirketine güvenme konusunda da ihtiyatlı ve bağımlılığı azaltmak ve geçişlerden kaçınmak için birden fazla hizmet sağlayıcısına yatırım yapmayı tercih ediyor.

Bu görünüm karşısında şirket, dördüncü çeyrekte satışlarının 3,43 milyar dolar ile 3,48 milyar dolar aralığında gelmesini bekliyor. Bu beklentinin medyan noktası, analistlerin 3,45 milyar dolarlık tahminiyle büyük ölçüde uyumlu.

Öte yandan Palo Alto, daha önce 10,10 milyar ile 10,20 milyar dolar aralığında olan yıllık satış tutarının şimdi 10,13 milyar ile 10,18 milyar dolar aralığında olmasını bekliyor.

Running Point Capital’in baş yatırım yetkilisi Michael Ashley Schulman, Palo Alto’nun hayal kırıklığı yaratan bir satış tahmini sunduğunu ve “siber güvenlik büyümesinin yavaşlamasıyla ilgili endişeler yarattığını” söyledi.

Palo Alto, Zayıf Tahminlerinden Darbe Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Palo Alto Networks