Borsa Haberleri

Palantir’in Zayıf Tahminleri Yatırımcıları Memnun Edemedi

May 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Palantir’in Zayıf Tahminleri Yatırımcıları Memnun Edemedi

ABD’li teknoloji şirketi Palantir Technologies (PLTR), ilk çeyrekte beklentilere paralel rakamlar açıklasa da şirketin ileriye dönük tahminleri Wall Street’i ve yatırımcılarını hayal kırıklığına uğrattı. 

Dünya çapında hükümetler ve şirketler için büyük veri ve yapay zekâ yazılımları geliştiren şirket, ilk çeyrekte yıllık bazda 21% artışla 634 milyon dolar gelir üzerinden hisse başına 0,8 dolar düzeltilmiş kâr elde ettiğini açıkladı. Analistler 625 milyon dolar gelir ve 0,8 dolar hisse başına kâr bekliyordu. 

Palantir’in bir önceki çeyrekte 16,8 milyon dolar ya da hisse başına 0,1 dolar olan net kârı, bu çeyrekte 105,5 milyon dolar ya da hisse başına 0,4 dolar oldu. Böylece şirket, son altı çeyrek dönemde devam eden kâr ivmesini korudu. 

CEO Alex Karp hissedarlara gönderdiği mektupta “Geçtiğimiz çeyrekte gelirimizin 24%’ünü oluşturan ABD ticari işimizin yakın vadede büyümemizin en önemli itici güçlerinden biri olmaya devam edeceğini öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şirket ayrıca, ikinci çeyrek ve tüm yıl için de öngörülerde bulundu. Palantir, analistlerin 653 milyon dolarlık beklentisine karşılık, içinde bulunduğumuz çeyrekte gelirinin 649 milyon dolar ile 653 milyon dolar aralığına düşmesini bekliyor. Şirket tüm yıl için 2,68 milyar dolar ile 2,69 milyar dolar aralığında bir gelir öngörürken, bu tahmin Wall Street’in 2,71 milyar dolarlık konsensüs tahmininin altında kaldı.

Beklenenden daha zayıf olan tüm yıl beklentisi, ilk çeyrekteki sağlam gelir artışına ve yapay zekâ ürünlerini devlete ve özel sektöre pazarlamadaki kayda değer başarıya rağmen geldi. 

Bu yılın başlarında Palantir, yeni nesil, sahada konuşlandırılabilir bir sensör istasyonu geliştirmeye yardımcı olmak için ABD Ordusu ile 178 milyon dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.

Palantir’in Zayıf Tahminleri Yatırımcıları Memnun Edemedi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Palantir Technologies