Borsa Haberleri

Palantir’in Notu Yavaşlayan Büyümesi Yüzünden Düşürüldü

December 22, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Palantir’in Notu Yavaşlayan Büyümesi Yüzünden Düşürüldü

Palantir Technologies (PLTR) hisseleri; Wolfe Research yatırım kurumunun, yavaşlayan büyümeyle ilgili endişeleri gerekçe göstererek şirketin notunu düşürmesinin ardından çarşamba günü açılış öncesi işlemlerde yaklaşık 2% yükseldi.

● Gelir artışının 30 puan yavaşladığını ve faaliyet kâr marjlarının son birkaç yılda 30%’un ortasından 15-16% seviyelerine ve serbest nakit akışının benzer oranda düştüğünü belirten analist Alex Zukin, Palantir (PLTR)’in notunu “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS” seviyesinden “SEKTÖR ALTI PERFORMANS” seviyesine indirdi.

● Kamu ihaleleri ve olası ihale kazanımlarının “öngörülemezliği” konusunda endişelerin olduğunun da altını çizdi.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Ayrıca özel amaçlı alım şirketlerindeki (SPAC) hissesi hariç olmak üzere şirketin ticari faaliyetleri, ürünlerinin pahalı olması nedeniyle 20% ortasındaki seviyelerden “düşük çift haneli rakamlara” kadar düştü. Bu durum kişiselleştirme ihtiyacını (ürünlerinin müşterilerine özel olması) doğurarak piyasaya girme çalışmalarının “ortalamanın altında” kalmasına yol açtı.

● Zukin müşterilere yönelik bir bilgilendirme yazısında, “Şirket hisselerinin değerlemesine yönelik uyguladığımız modele baktığımızda, Wall Street’in genel beklentilerinin altındayız ve hisseye kısa pozisyon (açığa satış veya düşeceğine yönelik pozisyon alma) açarak kazanç sağlama yönünde fırsat görüyoruz.

● Analist, şirket yatırım yapmaya devam ettiğinden, gelir ve faaliyet marjlarının 2023’te daha da düşmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

Palantir’in Notu Yavaşlayan Büyümesi Yüzünden Düşürüldü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha