Borsa Haberleri

Palantir, Güçlü Yapay Zekâ Talebiyle Gelirlerini Artırdı

February 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Palantir, Güçlü Yapay Zekâ Talebiyle Gelirlerini Artırdı

Yazılım şirketi Palantir Technologies (PLTR), yapay zekâya yönelik talebin yüksek seyretmesiyle 2023’ün son çeyreğinde analist beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. 

Şirket gelirleri, 602,4 milyon dolarlık konsensüsünün üzerinde, yıllık bazda 20% artışla 608,4 milyon dolar olurken, 0,8 dolarlık düzeltilmiş kârı ise beklentilere paralel geldi. 

Palantir’in net kârı ise 93,4 milyon dolar oldu. Geçen yıl net kâr 30,9 milyon dolar seviyesindeydi. 

Palantir CEO’su Alex Karp hissedarlara gönderdiği bir mektupta, özellikle ABD’de büyük dil modellerine yönelik talebin “durmaksızın devam etmesi” nedeniyle şirketin genişleme ve büyümesinin “hiç görülmeyen seviyelere ulaştığını” söyledi. 

Yapay Zekâ Platformu’nu (AIP) piyasaya sürmeye hazırlanan Palantir CEO’su, şirketin 2022’de 100’den az olan bu teknolojiyle 2023’te yaklaşık 600 pilot uygulama gerçekleştirdiğini söyledi.

Karp, “Sonuçlarımız hem yazılımımızın gücünü hem de yapay zekâ platformları için sektörler ve endüstriler genelinde gördüğümüz artan talebi yansıtıyor.” yorumunu yaptı.

Palantir, ilk çeyrekte 612 milyon ile 616 milyon dolar arasında gelir elde etmeyi beklediğini ve tüm yıl için 2,65 milyar ila 2,67 milyar dolar arasında gelir tahmin ettiğini söyledi. Wall Street, ilk çeyrek için 617 milyon dolar ve yıl için 2,66 milyar dolar satış bekliyordu.

ABD hükümetiyle savunma alanında yaptığı işbirlikleriyle de bilinen şirketin ABD ticari geliri yıllık bazda 70% arttı. Palantir, ABD ticari müşteri sayısının 55% artışla 221’e ulaştığını belirtti. 

Palantir, Güçlü Yapay Zekâ Talebiyle Gelirlerini Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Palantir Technologies