BIST Şirket Haberleri

Özyaşar Tel’den Halka Arz Sonrası Yatırım Hamlesi

June 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Özyaşar Tel’den Halka Arz Sonrası Yatırım Hamlesi

Özyaşar Tel ve Galvanizleme (OZYSR), 28 TL pay fiyatıyla gerçekleşen ve 1 milyon 564 bin 428 kişinin katılım gösterdiği başarılı bir halka arzın ardından, büyüme planları kapsamında önemli bir adım attı.

Şirket, Kadirli Organize Sanayi Bölgesi’nde 77.500 metrekare büyüklüğünde bir sanayi alanı için Ön Tahsis Sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

Özyaşar Tel ve Galvanizleme, bu yeni yatırımla birlikte üretim kapasitesinde önemli bir genişlemeye gitmeyi hedefliyor.

Özyaşar Tel'den Halka Arz Sonrası Yatırım Hamlesi

Özyaşar Tel ve Galvanizleme Halka Arz Geliri Nerede Kullanılacak?

Şirket halka arzdan elde edeceği geliri aşağıdaki gibi kullanmayı hedeflemektedir;

30% İşletme Sermayesinin Güçlendirilmesi:

Şirketin üretim ve satış hacminin artmasına bağlı olarak, öncelikle stok finansmanı, satış finansmanı ve hammadde tedariki alanlarında ve ayrıca diğer işletme sermayesi ihtiyacı bulunan alanlarda kullanılmak üzere net halka arz gelirinin 30%’una tekabül eden kısmın, işletme sermayesi olarak kullanılması planlanmaktadır. Şirketin iş planları ve hedefleri göz önüne alınarak, başta hammadde alımları, enerji masrafları, peşin ödeme esasıyla alınarak üretim masraflarının karşılanması, satış ve pazarlama giderleri olmak üzere, ileriye dönük fırsatların değerlendirilebilmesi için şirketin işletme sermayesinin güçlendirilmesi, şirketin içinde bulunduğu sektörde sahip olduğu payı daha da artmasına bağlı olarak yükümlülüklerin de daha verimli bir şekilde yerine getirilmesi ve şirketin rekabet gücünü artırabilmek amacıyla halka arz gelirlerinin değerlendirilmesi hedeflemektedir.

40% Finansman Maliyetinin Azaltılması:

Şirketin kısa ve orta vadeli banka borçları başta olmak üzere ihtiyaç duyulan her türlü finansal yükümlülüklerin ödenmesi amacıyla net halka arz gelirinin 40%’ına tekabül eden kısmın ise şirket borçlarının kapatılması amacıyla kullanılması planlanmaktadır. Şirketin kısa ve orta vadeli banka kredi bakiyelerinin kapatılması ile, şirketin finansal borçlarının azaltılması ve toplam finansal borçların içerisindeki uzun vadeli kredilerin oranının artırılarak daha güçlü bir finansal yapı elde edilmesi amaçlanmaktadır. Halka arz gelirinin şirket hesabına geldiği tarihte, şirket menfaatleri doğrultusunda kârlılık, maliyet ve nakit akışları göz önüne alarak kredi ödemeleri yapılacaktır.

30% Yatırım Finansmanı ve Makine/Ekipman Alımları:

Net halka arz gelirinin 30%’una tekabül eden kısmın, şirket tarafından işletilmekte olan üretim tesislerinin verimliliğinin artırılması, yeni makine ve ekipman alınması ve bu kapsamda gerekli sistemlerin kurulması ve/veya yenilenmesi yatırımları kapsamında kullanılması planlanmaktadır. Bunlara ek olarak, ihracatın artırılması ve şirketin yurtdışı pazarlardaki faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla yabancı ülkelerde yatırım ve istihdam ödemelerinde kullanılması planlanmaktadır.

Özyaşar Tel'den Halka Arz Sonrası Yatırım Hamlesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP