Borsa Haberleri

Özet Rapor: ABD Enerji Krizi

November 18, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Özet Rapor: ABD Enerji Krizi

North American Electric Reliability Corporation (NERC) perşembe günü yayımladığı kış güvenilirlik değerlendirmesinde, Kuzey Amerika’nın büyük bir bölümünün “şiddetli kış koşullarında yetersiz elektrik tedariki” riskiyle karşı karşıya olduğunu ve bunun da elektrik kesintilerine ve diğer enerji acil durumlarına neden olabileceğini açıkladı.

● ABD elektrik şebekelerinin güvenilirliğinden sorumlu kuruluş olan NERC’ten yapılan açıklamada, enerji tedariki açısından en yüksek risk altındaki ABD elektrik şebekelerinin Teksas’ta, Great Lakes’ten Louisiana’ya uzanan merkezi sistemde ve New England’da bulunduğu duyuruldu.

● Teksas’taki elektrik talebinin geçen kışa göre 7%’den fazla artacağını ve bunun da daha düşük rezerv marjlarına neden olacağını öngören NERC, jeneratörlerin ve yakıt tedarikinin Şubat 2021 Teksas’ta yaşanan donma gibi aşırı soğuk nedeniyle hâlâ tehdit altında olduğunu düşünüyor.

● Orta Batı’nın Orta Kıta Bağımsız Sistem Operatörü bölgesinde kullanım dışı bırakılan üretimin yenileme kapasitesini aşması nedeniyle rezerv marjlarının geçen kıştan bu yana 5% düştüğü açıklandı.

● New England’da ise, enerji jeneratörlerinde depolanan yakıt miktarının yalnızca yaklaşık 40% kapasitede olduğu konusunda uyarıda bulunuldu.

● ABD Borsalarında piyasa değerlerine göre en büyük beş Elektrik Dağıtım şirketi: Nextra Energy (NEE), Duke Energy (DUK), The Southern (SO), Dominion Energy (D), Sempra Energy (SRE)

Özet Rapor: ABD Enerji Krizi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha