Borsa Haberleri

Özel Rapor: Tesla ve Çin Elektrikli Araç Pazarı

December 9, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Özel Rapor: Tesla ve Çin Elektrikli Araç Pazarı

Piper Sandler müşterilere yaptığı açıklamada, yıllık otomobil satışlarının yavaşladığını gösteren Çin’deki kasım ayı otomobil satışlarının, Tesla (TSLA)’nın üretim hacmini düşürdüğüne dair söylentileri açıkladığını belirtti.

● Hisse senedi analisti Alexander Potter ise, kasım ayında satışların düşmesinde COVID kısıtlamalarının önemli bir rol oynadığını söyledi. Tesla bölgedeki NEV penetrasyonu ilerlemeye devam ettiğinden özellikle yıl bazında güçlü bir kazanç elde etse de, genel perakende araç satışları yıl bazında 9,5% düşerek ilkbahardaki kapanmalardan bu yana ilk kez yavaşladı.

● Potter şu ifadeleri kullandı: “Gelen kasım ayı sonuçlarına göre yıllık satış adedinin yalnızca 17,2 milyon olarak gerçekleşeceği görülüyor. Çin otomobil pazarı, COVID kapanmalarının etkilediği aylar hariç en son 9 yıl önce bu seviyeleri görmüştü.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Tipik olarak yılın en güçlü ayı olan aralık, tarihsel olarak tüm yıl satışlarının 10,9%’unu oluşturuyor. Bu nedenle son düşüş ivmesinin COVID kısıtlamaları gevşetilerek yukarı yöne çevrilmemesi halinde yaygın üretim kesintileri gerekli olabilir.”

● Perakende satışlarda gerçekleşen yıl bazındaki düşüşün, 2008’den bu yana genellikle yılın en güçlü aylarından ikisi olan ekim ve kasım için bu nitelikteki ilk düşüş olduğunu da sözlerine ekledi.

● Dolayısıyla Bloomberg ve Reuters gibi haber kaynaklarına göre bu üretim kesintileri şaşırtıcı değil ve belki de Tesla açısından akıllıca bir hamle.

Özel Rapor: Tesla ve Çin Elektrikli Araç Pazarı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha