Borsa Haberleri

Özel Rapor: Küresel İlaç Harcamalarının Geleceği

January 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Özel Rapor: Küresel İlaç Harcamalarının Geleceği

İlaç analitiği ve sözleşmeli araştırma kuruluşu IQVIA (IQV)’nın son sektör raporunda, küresel ilaç harcamalarının liste fiyatlarına göre 2027 yılına kadar 1,9 trilyon doları aşmasının beklendiği belirtildi.

● Pandemi etkisi: Rapora göre, COVID-19 aşılarına ve tedavi bilimine yönelik talebin 2020-2027 arasında küresel ilaç pazarını 500 milyar dolar büyütmesi bekleniyor.

● Coğrafi genişleme: IQVIA (IQV) ayrıca Güney Amerika, Asya ve Afrika’daki ülkelerin, nüfus artışı ve erişim olanaklarının gelişmesinin getirdiği bileşik etki sayesinde dönem boyunca ilaç hacmindeki büyümeyi domine edebileceğini de tahmin ediyor.

● Tedavi alanı: IQVIA (IQV)’dan yapılan açıklamada, 2027’deki en büyük ilaç harcamalarına onkoloji, immünoloji, anti-diyabetik ve kardiyovasküler alanlarının katkıda bulunacağı bildirildi. En gelişmiş tedavilere yönelik talep sürerken, kanser ilacı harcamalarının cari seviyenin iki katına çıkarak yaklaşık 370 milyar dolara çıkması ve 2023-2027 arasında tahmini olarak 13-16%’lık bir yıllık bileşik büyüme oranının yakalanması bekleniyor.

Özel Rapor: Küresel İlaç Harcamalarının Geleceği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: IQV Raporu