Borsa Haberleri

Özel Rapor: Güneş Enerjisi Dünyanın En Büyük Enerji Kaynağı Olacak!

December 7, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Özel Rapor: Güneş Enerjisi Dünyanın En Büyük Enerji Kaynağı Olacak!

Uluslararası Enerji Ajansı’nın hazırladığı “Yenilenebilir Enerji Kaynakları 2022” raporuna göre, güneş enerjisi kapasitesinin 2022-27 döneminde neredeyse üç katına çıkarak kömürü geride bırakması ve dünya çapındaki en büyük enerji kaynağı haline gelmesi bekleniyor.

● Rapora göre, küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin beş yıllık süre içinde 2.400 GW seviyesine çıkması bekleniyor. Bu rakam, bugün Çin’in tüm enerji kapasitesine eşit.

● Uluslararası Enerji Ajansı, beklenen artışın bir yıl önce öngörülen büyüme miktarından 30% daha yüksek olduğunu ve güneş enerjisinin önümüzdeki beş yıl içinde tüm yenilenebilir kapasite artışının 60%’ını oluşturduğunu aktardı.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Yukarı yönlü revizyonu çoğunlukla Çin’in yönlendireceğinin vurgulandığı rapora göre, beş yıllık süreçte artırılan yeni küresel yenilenebilir enerjinin yarısı bu revizyondan geçecek.

● Enflasyon Düşürme Yasası’nı referans gösteren Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji kapasitesini 2027 yılına kadar 270 GW artırmaya hazırlanan ABD için öngörüsünü 25% yükseltti.

Özel Rapor: Güneş Enerjisi Dünyanın En Büyük Enerji Kaynağı Olacak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha