Borsa Haberleri

Özel Rapor: Amazon Prime Drone Teslimatları Başladı

December 28, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Özel Rapor: Amazon Prime Drone Teslimatları Başladı

Amazon (AMZN) cuma günü Kaliforniya’nın Lockeford ve Teksas’ın College Station bölgesinde, kızak ve ren geyiği ile olmasa da Prime Air drone’ları kullanarak teslimatlara başladı.

Amazon (AMZN), operasyonlarını iyileştirmek ve nihai olarak hizmetleri ülke çapına yaymak için müşterilerden gelen geri bildirimleri kullanmayı umuyor. ABD’de teslimat drone’ları uçurmak isteyen şirketler FAA onayı almak zorunda ve perakende devi, ABD’de 135. madde sertifikası alan yalnızca birkaç firmadan biri.

  • Sistem nasıl işliyor? Sisteme kendilerini tanıtan müşteriler, Amazon (AMZN) platformunda Prime Air kullanımına uygun ürünleri görebilecek. Müşterilere, kargo takip numarasıyla birlikte tahmini bir varış süresi verilecek. Bu teslimatlar için kullanılacak drone, belirtilen teslimat noktasına doğru uçacak ve müşterinin arka bahçesinde alçalarak güvenli bir yükseklikte havada duracak. Ardından paketi bırakacak ve tekrar yükselecek.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

Prime Air sözcüsü Natalie Banke, “Amacımız drone’larımızı güvenli bir şekilde gökyüzüyle buluşturmak. Öncelikle bu bölgelerde uygulamaya geçirdiğimiz sistemi zamanla daha fazla müşteriye teslimat gerçekleştirecek şekilde kademeli olarak yaygınlaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

Bir de rakiplere bakalım! Alphabet (GOOGL) tarafından geliştirilen Wing, nisan ayında Dallas’ın hemen kuzeyinde ticari operasyonlarda kullanılmaya başlandı ve geniş bir coğrafyaya yaygınlaştırılmak üzere yakın zamanda düğmeye basılması bekleniyor.

  • Dallas, Orlando, Phoenix ve Tampa’da bulunan müşterilere hizmet vermeye başlayan Walmart (WMT) drone teslimat programı ise çocuk bezlerinin veya akşam yemeğinde kullanılacak malzemelerin 30 dakika veya daha kısa sürede müşterilere ulaşmasına olanak sağlıyor.

Yakın gelecekte drone teslimat operasyonlarını hızlandırma sözü veren Uber Eats (UBER), bugüne kadar teknoloji noktasında ağırlıklı olarak küçük ölçekli deneme çalışmalarıyla yetindi.

Özel Rapor: Amazon Prime Drone Teslimatları Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha