Borsa Haberleri

Özel Rapor: ABD’deki Güneş Enerjisi Projelerinin Fiyatları Yükselişte

February 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Özel Rapor: ABD’deki Güneş Enerjisi Projelerinin Fiyatları Yükselişte

LevelTen Energy tarafından yayımlanan ve yenilenebilir enerji anlaşmalarını baz alan üç aylık endekse göre, proje geliştiricileri ithal panelleri tedarik etme konusunda zorluk yaşadığından, ABD güneş enerjisi sözleşme fiyatları geçen yıl üçte bir oranında arttı.

● Güneş enerjisi satın alma anlaşmalarına ilişkin 4. çeyrek fiyatları, bir önceki yılın aynı dönemine göre 33,3% ve 3. çeyreğe kıyasla 8,2% arttı.

● Çin’in Sincan bölgesinden ithalatı yasaklayan yasanın yürürlüğe girmesi üzerine ABD gümrüklerinin ABD limanlarında bekleyen yüzlerce güneş enerjisi bileşeni sevkiyatına el koymasının ardından güneş enerjisi fiyatları yükseldi.

● Reuters’a konuşan LevelTen yöneticisi Gia Clark, güneş enerjisi projelerine yönelik talebin hâlâ güçlü olmasına ve fiyatların 2023 yılının ikinci yarısında istikrara kavuşabilecek olmasına rağmen “Bu gecikmeler ve bu donanımlara erişim, zaman planlaması açısından çok büyük belirsizliğe neden oluyor ve dolayısıyla bu risk karşısında PPA fiyatları artıyor.” ifadelerini kullandı.

Özel Rapor: ABD’deki Güneş Enerjisi Projelerinin Fiyatları Yükselişte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha