BIST Şirket Haberleri

OVP Sonrası Morgan Stanley Faiz Beklentisini Yükseltti

OVP Sonrası Morgan Stanley Faiz Beklentisini Yükseltti
Google News Icon Takip Et

Orta Vadeli Program (OVP) sunumundan sonra Türkiye ekonomisine dair beklentilerde önemli değişiklikler yaşandı.

Morgan Stanley ekonomistleri Hande Küçük ve Alina Slyusarchuk’un yaptığı değerlendirmeye göre, OVP’nin getirdiği sıkı para politikası mesajları ve yükselen enflasyon tahminleri sonucunda, 2023 yılı için politika faizi beklentileri 30%’dan 35%’e çıktı.

Makro Projeksiyonlarda Gerçekçilik 📊

OVP, geçmiş programlara nazaran daha gerçekçi makro projeksiyonlar sunuyor. Yani ekonomistler OVP’nin öngördüğü dezenflasyon yolunun dışında, genel makroekonomik göstergelerin de daha tutarlı olduğunu belirtiyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Faiz Artırımına Destek 💬

Değerlendirmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sıkı para politikası mesajlarının altı çizildi. Raporda bu konuda “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek için para politikasının sıkı tutulacağını belirtmesi, bize göre yeni TCMB yönetimine faiz artırımlarına devam etmesi için destek verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun süredir yüksek faiz oranlarının yüksek enflasyona yol açtığı görüşünü savunduğu için bu önemli.” değerlendirmeleri yer aldı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Morgan Stanley