Analist Notları

Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

November 3, 2023 • 10 dakika okuma süresi
Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

2020 yılındaki çip krizi sonrasında bastırılmış talep açığa çıkarken yurt içinde artan enflasyon endişesiyle talepler de öne çekilmiş durumda. Otomobiller ulaşım fonksiyonunun yanı sıra artık yatırım aracı olarak da değerlendiriliyor ve otomotiv sektörü son yıllardaki en hareketli sürecini yaşıyor.

Yükselen enflasyon ve döviz kurları nedeniyle neredeyse her geçen gün fiyatı yükselen otomobiller senin için gittikçe ulaşılmaz görünüyorsa, otomotiv hisselerine yatırım yapmak da bir seçenek olabilir! 🚘

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Verileri

Son yayımlanan Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) verileri göre, ekim ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2022 yılı ekim ayına kıyasla 55,4% artarak 101.367 adet oldu. 

2023 ekim ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre 74,1% artarak 82.611 adet olurken hafif ticari araç pazarı 5,5% artarak 18.756 adet oldu.

Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

Otomobil ve hafif ticari araç pazarının geneli, 10 yıllık ekim ayı ortalama satışlarına göre 55,7% büyüdü. 

Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2023 yılı Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 63,7% oranında artarak 958.942 adet olarak gerçekleşti.

Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

Otomobil satışları, 2023 yılı Ocak-Ekim döneminde geçen yıla göre 67,8% artarak 749.501 adet, hafif ticari araç pazarı 50,6% artarak 209.441 adet oldu. 

Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

Markaların Satış Rakamları

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), 2023 yılı ekim ayı verilerine göre markaların satış rakamlarını da açıkladı.

Buna göre Borsa İstanbul’da işlem gören Tofaş (TOASO), 9.739 otomobil ve 6.786 hafif ticari araç olmak üzere toplamda 16.015 araç satışı gerçekleştirdi. Ford Otosan (FROTO) ise 2.133 otomobil ve 3.029 hafif ticari araç olmak üzere toplam 5.162 araç sattı. Doğuş Otomotiv (DOAS), bünyesinde yer alan Audi, Bentley, Porsche, Seat, Skoda ve Volkswagen markaları ile toplamda 10.678 adet otomobil ve 1.400 adet hafif ticari araç olmak üzere toplamda 12.078 araç satışıyla ekim ayını tamamladı.

Favori Otomotiv Hisseleri 🚗

General Motors (GM)

General Motors (GM), Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir otomobil üreticisidir ve dünyanın en büyük otomobil şirketleri arasında yer almaktadır. 

GM bünyesinde, Chevrolet, GMC, Buick ve Cadillac gibi çok popüler otomobil markaları bulunmaktadır. Ayrıca, elektrikli ve otonom araç teknolojileri sağlayıcıları olan Cruise Automation ve BrightDrop gibi şirketler de GM grup içinde faaliyet göstermektedir.

GM, dünya genelinde 100’den fazla ülkede faaliyet göstermekte olup yılda yaklaşık olarak 7 milyon araç üretmektedir. 

Şirket, elektrikli araçlar konusunda öncü bir rol oynamak için çeşitli yatırımlar yapmaktadır ve 2035 yılına kadar tamamen elektrikli araç üretme hedefi de bulunmaktadır. 

GM’nin 2021 yılında 6,9 milyon, 2022 yılında ise 5,9 milyon adet araç sattığı kayıtlara geçti.

GM, analistler tarafından 44,82 dolar hedef fiyat ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor.

Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

Ford Motor (F)

ABD merkezli bir diğer büyük otomobil üreticisi olan Ford Motor Company, 1903 yılında Henry Ford tarafından kuruldu ve dünya genelinde birçok ülkede faaliyet göstermektedir. 

Otomobil endüstrisinde birçok önemli yeniliğe öncülük etmiş olan Ford Motor Company, günümüzde farklı araç kategorilerinde üretim yapmaktadır. Şirket şahsi araçların yanı sıra Ford Trucks adı altında ticari araç üretimi de gerçekleştiriyor. Aynı zamanda Lincoln markasını da kendi bünyesinde bulundurmaktadır.

Ford’un 2021 yılında 1,9 milyon, 2022 yılında 4,2 milyon adet araç sattığı belirtilebilir.

Ford, analistler tarafından 13,94 dolar hedef fiyatı ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor.

Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

Toyota (TM)

Toyota Motor Corporation, Japonya merkezli bir otomobil üreticisidir ve dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olarak kabul edilir. Şirket, 1937 yılında kurulmuştur ve kuruluşundan bu yana yüksek kaliteli ve dayanıklı araçlar üretme misyonuna odaklanmıştır. 

Toyota Motor Corporation, dünya genelinde çeşitli yatırımlar ve üretim tesislerine sahiptir. Toyota’nın 2021 yılında 9,9 milyon, 2022 yılında 10,5 milyon adet araç sattığı bilinmektedir.

Toyota, analistler tarafından 205,33 dolar hedef fiyatı ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor.

Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

Ford Otosan (FROTO)

Ford Otosan, Koç Holding ve Ford Motor Company’nin eşit oranda, yani 41% hisseyle sahip olduğu bir kuruluştur. Şirketin geri kalan 18% hissesi ise halka açıktır. Bu dev şirket, Türkiye otomotiv sektöründe son 12 yıldır ihracat şampiyonu ve son 8 yılda Türkiye mal ihracatı şampiyonu olma özelliğine sahiptir. 2022 yılında tam 5 kıtada 94 ülkeye 6,2 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiştir.

Şirket, Kocaeli, Eskişehir, İstanbul ve Romanya’da toplam 4 ana merkezde faaliyet göstermektedir. Bu merkezlerde tam 20.000 kişiye istihdam fırsatı sunmaktadır. Bu kadar geniş bir istihdam ağıyla Ford Otosan, Borsa İstanbul’da otomotiv sektörünün en değerli şirketi olmayı başarmaktadır.

Ford Otosan’ın Ar-Ge kabiliyeti oldukça etkileyicid,r. 1688 Ar-Ge çalışanıyla Türk otomotiv sektörünün en büyük Ar-Ge organizasyonuna sahip olan şirket, aynı zamanda Ford’un ticari araçlarının küresel mühendislik merkezi konumundadır. 

2022 itibarıyla Ford Otosan’ın üretim rakamları 721 bin 700 araç, 436 bin 500 motor ve 140 bin aktarma organı olarak ön plana çıkmaktadır. 

Bu rakamlarla şirket, Ford Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi olmayı başarmaktadır. Kocaeli ve Eskişehir’deki fabrikaları, Ford’un en iyi üretim merkezleri arasında yer almaktadır.

Şirket, Türkiye genelinde bayilik ilişkisiyle köklü bir iş ortaklığına sahiptir. Bunun yanı sıra, uzman yetkili servislerle de bakım, onarım ve servis hizmetleri sağlamaktadır. Şirketin Ford Trucks iş birimi ise yurtdışında da distribütörlük ve bayilik atamalarıyla faaliyet göstermektedir.

Ford Otosan, analistler tarafından 1.226,17 TL hedef fiyatı ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor.

Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

Tofaş (TOASO)

Tofaş, 1968 yılında Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç tarafından kurulmuştur. Koç Holding ve Stellantis’in eşit hissedar olduğu şirket, bugün 37,8% Fiat Auto, 37,8% Koç Holding ve 24,3% diğer ortaklara ait ortaklık yapısıyla faaliyetlerine devam etmektedir.

Şirket Bursa’da, 1 milyon metrekarelik bir alanda kurulu fabrikasında üretimini gerçekleşmekte ve bünyesinde 5.661 personel istihdam etmektedir.

Tofaş, dünya otomotiv devi Stellantis’in önemli üretim ve ar-ge merkezlerinden biri olarak faaliyet göstermektedir. Bu işbirliği, hem Türkiye ekonomisine hem de sanayi ve ar-ge birikimine önemli katma değerler sağlamaktadır. Tofaş Ar-Ge Merkezi, sıfırdan komple araç geliştirebilen bir bilgi birikimi ve yetkinliğe sahip, bu da şirketin sadece kendi ürettiği modellerle değil aynı zamanda Stellantis bünyesindeki farklı modellerin ürün geliştirme süreçlerinde de aktif rol almasını sağlamaktadır.

Tofaş fabrikasında üretimi yapılan Fiat Egea ailesinin Sedan, Hatchback, Station Wagon, Cross ve Cross Wagon modelleri, otomotiv severler tarafından büyük ilgi görmektedir. Ayrıca, fabrikada Fiat Fiorino modelinin üretimi de gerçekleştirmektedir. Tofaş, ürettiği araçların yarısından fazlasını dünya genelinde farklı ülkelere ihraç ederek, Türkiye’nin otomotiv ihracatındaki rolünü güçlendirmektedir.

Şirket, müşteri beklentilerini karşılayan geniş bir marka ve ürün portföyüne sahiptir. Yurtiçi pazarda iddiasını ortaya koyan Tofaş, 6 farklı markanın (Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep®, Maserati, Ferrari) temsilciliğini yürüterek, Türk tüketicilere geniş bir yelpazede seçenekler sunmaktadır.

Tofaş, analistler tarafından 375,70 TL hedef fiyatı ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor.

Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

Doğuş Otomotiv (DOAS)

Binek araç, hafif ticari araç, ağır vasıta, endüstriyel ve deniz motorları, soğutma sistemleri gibi alanlarda faaliyet gösteren Doğuş Otomotiv, toplamda 11 uluslararası markayı ve 13 ürün grubunu temsil etmektedir. Bu markalar arasında; Volkswagen Binek Araç, Audi, SEAT, CUPRA, Škoda, Bentley, Lamborghini, Porsche ve Volkswagen Ticari Araç gibi prestijli isimler bulunmaktadır.

Doğuş Otomotiv 80’in üzerinde model seçeneği ile geniş bir ürün portföyü sunmakta ve bünyesinde 2.135 personel istihdam etmektedir.

Endüstriyel ve deniz motorları pazarında Scania, soğutma sistemleri pazarında Thermo King ve yarı römork damper ürünleri pazarında Meiller ile rekabet eden Doğuş Otomotiv, ikinci el otomotiv pazarında DOD markasıyla hizmet vermektedir. Denizcilik sektöründe ise Doğuş Marine Services markası altında satış sonrası hizmetler ve yedek parça alanında faaliyetlerini sürdürmektedir.

2023 yılı itibariyle şirket, şarj ünitesi, şarj istasyonları kurma, işletme ve şarj hizmeti sunma konularında Doğuş Şarj Sistemleri Pazarlama ve Ticaret AŞ (D Power) ile faaliyet göstermeye başlamıştır.

Doğuş Otomotiv, sunduğu tüm hizmetlerde koşulsuz müşteri memnuniyetini en üst sırada tutmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye’nin en geniş Yetkili Satıcı ve Servis ağına sahip olan şirket, 650’yi aşkın müşteri hizmet noktasıyla satış, servis ve yedek parça hizmetlerini kesintisiz sunmaktadır.

Doğuş Otomotiv, analistler tarafından 365,80 TL hedef fiyatı ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor.

Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

Küresel Otomotiv Pazarı

Küresel Otomotiv pazarının büyüklüğünün 2022’de 2,1 trilyon doları değerinde bulunurken 2,79%’luk CAGR (Bileşik Büyüme Oranı) büyümesi ile 2028 yılına kadar 2,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. 

Önümüzdeki yıl ise otomotiv sektörünün yavaşlayan tüketici harcamaları, yüksek faiz oranları ve jeopolitik gerilimler nedeniyle tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıkların etkisiyle nispeten durgun bir yıl geçirmesi bekleniyor.

Diğer yandan artan petrol fiyatları ve çevresel etki nedeniyle elektrikli araç pazarının büyümesi öngörülüyor. 

Ekim verilerine göre ABD’de araç satışları ağustos (1,34 milyon) ve eylüle (1,34 milyon) göre yavaşlayarak 1,21 milyon adet olsa da son iki yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor. 2023 yılı Ocak-Ekim satışları ise geçen yıla göre 12,5% artış gösteriyor.

UAW Grevi

ABD’li United Auto Workers (UAW) sendikası üyeleri, General Motors (GM), Ford Motor (F) ve Stellantis (STLA) ile bir iş sözleşmesi üzerinde anlaşmaya varamamalarının ardından greve gitmişti.

Analistler ise bu durumun belirsizliğine ve üretim aksaklıklarının daha da uzayabileceği ihtimaline rağmen grevleri “taktiksel bir alım fırsatı” olarak değerlendirmişti. 

Otomobil devi Ford, üçüncü çeyrek bilançosunda UAW grevlerinin 100 milyon dolar kayba neden olduğunu bildirirken grev nedeniyle şirketin şu ana kadar yaklaşık 80 bin araçlık üretim kaybı yaşadığı belirtildi. Ford CFO’su Lawler, üretimi yeniden başlatmanın “muazzam miktarda iş” olacağını söyledi.

Diğer yandan General Motors, grevin yaklaşık 200 milyon dolarlık araç üretim kaybına mal olduğunu ve bu sebepten dolayı dördüncü çeyrek tahminlerini düşürdüğünü açıkladı.

Son haber akışları ise 6 hafta süren grevlerin anlaşmayla sonuçlanabileceğini gösterir nitelikte. Ford ve Stellantis’in anlaşmaya vardığı, GM’nin ise anlaşmaya varmasının beklendiği açıklandı.

Otomotiv Sektörünün Favori Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Marklines, ODMD