BIST Şirket Haberleri

Otomotiv Sektöründe Üretim ve İhracat Rakamları Belli Oldu

October 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Otomotiv Sektöründe Üretim ve İhracat Rakamları Belli Oldu

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından açıklanan 9 aylık verilere göre; toplam otomotiv üretimi geçen yılın aynı dönemine göre 12%’lik bir artışla 1 milyon 74 bin 155 adede ulaştı. Otomobil üretimi bu dönemde 21% artışla 687 bin 817 adet olarak gerçekleşti. Üretim rakamlarına traktör dahil edildiğinde toplam üretim 1 milyon 117 bin 620 adede yükseldi. Ancak ticari araç üretimi 1% ve hafif ticari araç grubu üretimi 4% düştü. Ağır ticari araç üretiminde ise 26%’lık bir artış kaydedildi.

💹 İhracat Rakamları ve Sektörel Başarı  

9 aylık dönemde otomotiv ihracatı adet bazında 7% artış göstererek 733.956 adet oldu. Otomobil ihracatında 20%, traktör ihracatında ise 9%’luk bir artış gözlendi. Ancak ticari araç ihracatı 11% geriledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin verilerine göre otomotiv sanayi ihracatı 16%’lık bir artışla 26,2 milyar dolar seviyesine ulaştı.

📈 Satışlar ve Pazar Büyümesi  

Geçen yıla kıyasla 63%’lük bir artışla toplam satışlar 894.663 adet oldu. Otomobil pazarında ise 67%’lik bir büyümeyle 666.890 adet satış gerçekleşti.

Ticari araç pazarı analizinde; toplam ticari araç satışında 51%, ağır ticari araç satışlarında 28% ve hafif ticari araç pazarında 57%’lik bir büyüme gözlendi. Otomobil satışları içerisinde yerli araçların payı 31%, hafif ticari araç pazarında ise 48% olarak belirlendi.

🇹🇷 Yerli Araçların Pazar Payı 

Otomobil satışlarındaki yerli araç oranı 31%, hafif ticari araç pazarındaki oranı ise 48% olarak açıklandı.

Otomotiv Sektöründe Üretim ve İhracat Rakamları Belli Oldu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı