Borsa Haberleri

Otomotiv Sektöründe Üretim ve İhracat Oranları Açıklandı

April 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Otomotiv Sektöründe Üretim ve İhracat Oranları Açıklandı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin olarak üretim ve ihracat adetlerini ilişkin verileri açıkladı.

Verilere göre yılın ilk çeyreğinde toplam otomotiv üretimi geçen yılın aynı dönemine göre 3% artış kaydederek, 377 bin 70 adete yükseldi. Otomobil üretimi ise aynı dönemde 7% artış gösterdi ve adet bazında 238 bin 274 olarak kayıtlara geçti. Traktör üretimi de verilere dahil edildiğinde toplam üretim 390 bin 925 adeti buldu.

Ticari araç üretimi bahse konu dönemde 4%, hafif ticari araç grubunda ise 5% düştü. Ağır ticari araç grubu ise 1%’lik artış gösterdi.

Borsa İstanbul’daki favori otomotiv hisselerine buradan ulaşabilirsin.

Kapasite Kullanımı 77% Oldu

Bu dönemde, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı 77% olarak gerçekleşti. Araç bazında bakıldığında ise; hafif araçlarda 77%, kamyon grubunda 78%, otobüs-minibüs grubunda 64% ve traktörde de 74% olarak kaydedildi.

İhracat 9,2 Milyar Dolar

OSD verilerine göre ilk çeyrekte otomotiv ihracatı geçen yılın ilk çeyreğine göre adet bazında 1% artarak 256 bin 511 olarak kaydedildi. Bu dönemde otomobil ihracatında ise geçen yıla göre 2% gerileme oldu. Ticari araç ihracatı ise 5% arttı.

Traktör ihracatı ise 2023’ün aynı dönemine göre 13% gerilerken, adet bazında 4 bin 562 oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, toplam otomotiv sanayi ihracatı, yılın ilk çeyreğinde 14% ile sektörel ihracat sıralamasında zirvedeki yerini korudu.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre ise ilk üç ayda toplam otomotiv ihracatı, 2023’ün aynı dönemine göre 5% artarak 9,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam avro bazında ise 3% artarak 8,5 milyar avro olarak kaydedildi. Bu dönemde dolar bazında ana sanayi ihracatı 6%, tedarik sanayi ihracatı ise 3% arttı.

Toplam Pazar 24% Arttı

2024’ün ilk çeyreğinde toplam pazar geçen yıla göre 24% artışla 307 bin 461 adet seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil pazarı da 33%’lik bir artış kaydederken, adet olarak 233 bin 389 olarak gerçekleşti.

Ticari araç pazarına bakıldığında ise; yılın ilk üç ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla toplam ticari araç pazarında 2%, hafif ticari araç pazarında ise 3% büyüme yaşandı. Ağır ticari araç pazarında ise 1%’lik düşüş görüldü.

Yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre otomobil satışlarındaki ve hafif ticari araç pazarındaki yerli araç payı 33% oldu.

Borsa’daki Otomotiv Hisseleri

Borsa İstanbul’da otomotiv sektöründe yer alan hisseler şöyle

  • Ford Otosan (FROTO)
  • Tofaş (TOASO)
  • Doğuş Otomotiv (DOAS)
  • Türk Traktör (TTRAK)
  • Otokar (OTKAR)
  • Tümosan Motor (TMSN)
  • Karsan (KARSN)
  • Anadolu Isuzu (ASUZU)

Otomotiv Sektöründe Üretim ve İhracat Oranları Açıklandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: OSD, Bloomberg HT