Borsa İstanbul

Otomotiv Sektörü 2,8 Milyar Dolar İhracat Yaptı

Otomotiv Sektörü 2,8 Milyar Dolar İhracat Yaptı
Google News Icon Takip Et

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye’de otomotiv endüstrisinin ocak ayı ihracatı yıllık bazda 2,5% artışla 2,8 milyar dolara yükseldi. Toplam ihracat içinde yine ilk sıraya yerleşen sektörün payı 16,2% olarak gerçekleşti.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik’in açıklamasına göre söz konusu oran sektörün tarihindeki ocak ayı rekoruna işaret etti. Çelik “Otobüs minibüs midibüs ihracatı çift haneli arttı. İtalya, Slovenya ve Romanya’ya yüksek oranlı artışlar kaydettik” dedi.

Binek Otomobil İhracatı 6 Ülkede Düşerken 5 Ülkede Arttı

Bu dönemde, binek otomobil ihracatı, Birleşik Krallık’a 24%, Fransa’ya 11%, İspanya’ya 42%, Polonya’ya 43%, Slovenya’ya 38%, Belçika’ya 21% düşüş gösterdi. Binek otomobil ihracatı, İtalya’ya 85%, Almanya’ya 20%, Hollanda’ya 47%, Cezayir’e 100% oranında arttı.

Otomotiv Sektörü 2,8 Milyar Dolar İhracat Yaptı

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a 60%, önemli pazarlardan Slovenya’ya 72%, İtalya’ya 35%, Fransa’ya 45%, Belçika’ya 55% ihracat artışı yaşanırken, İspanya’ya 68%, ABD’ye 100% ihracat düşüşü görüldü.

Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülke olan İspanya’ya 132%, Almanya’ya 29%, Birleşik Krallık’a 270% ihracat artışı yaşandı.

Almanya’ya 417 Milyon Dolarlık İhracat

Otomotiv ihracatında en büyük pazar olan Almanya’ya ocakta 417 milyon dolar ihracat yapıldı.

Aynı dönemde Birleşik Krallık 333 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı. Bu ülkeye yönelik otomotiv ihracatı geçen yıla göre 11% arttı.

Otomotiv Sektörü 2,8 Milyar Dolar İhracat Yaptı

Fransa’ya yapılan ihracat ise 4% azalışla 272 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Geçen ay Avrupa Birliği ülkeleri 67,5% pay ve 1 milyar 877 milyon dolar ile ülke grubu bazında ihracatta yine ilk sırada yer aldı. AB ülkelerine yönelik ihracat 1% arttı.

BIST100’de Otomotiv Sektöründen Hangi Hisseler Var?

BIST100’de bulunan otomotiv hisseleri aşağıdaki gibidir:

  • Ford Otosan (FROTO)
  • Tofaş (TOASO)
  • Doğuş Otomotiv (DOAS)
  • Karsan Otomotiv (KARSN)
  • Anadolu Isuzu Otomotiv (ASUZU)
  • Türk Traktör (TTRAK)
  • Tümosan Motor (TMSAN)
  • Otokar (OTKAR)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks