Borsa Haberleri

Otomobil Üreticileri Pazar Paylarını Tesla’ya Kaptırabilir – Goldman Sachs

April 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Otomobil Üreticileri Pazar Paylarını Tesla’ya Kaptırabilir – Goldman Sachs

Goldman Sachs, rekabetin giderek arttığı otomobil sektöründeki Avrupalı oyuncuların, Tesla ve Çinli otomobil şirketlerini henüz yakalayamadığını düşünüyor. 

Potansiyel var! Goldman Sachs, Ferrari’nin (RACE) “SAT” notunu “NÖTR” olarak güncelledi. Ayrıca Fiat Chryser’ın ana kuruluşu Stellantis’in (STLA) 12 aylık ortalama hedef fiyatını da 10,5% artırdı.

  • Avrupa’da Notlar Düştü! BMW’nin “AL” notunu “NÖTR” olarak, Volvo Cars’ın “NÖTR” notunu da “SAT” olarak değiştiren Goldman Sachs, Avrupa’da elektrikli araçlara geçişin bazı otomobil üreticilerinin hisse fiyatlarına olumlu yansıyabileceğini de belirtti. 

Yatırım bankası, Tesla’nın (TSLA) brüt kâr oranının Avrupa’daki elektrikli araç üreticilerinin kârlılığına göre gözle görülür derecede yüksek olduğunu, bunun da ABD ve Avrupa bölgeleri arasındaki teknoloji farkını yansıttığını ekledi. 

Goldman, Çinli rakipler tehdidine de değiniyor. Çin’in yerel otomobil pazarındaki dev rekabet sebebiyle ülkedeki bazı otomobil üreticilerinin uluslararası genişlemeye gitmesi, Goldman Sachs’a göre Avrupa’daki oyuncuların pazar payını düşürebilir. 

Otomobil Üreticileri Pazar Paylarını Tesla’ya Kaptırabilir - Goldman Sachs

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC