Borsa Haberleri

Otomobil Satışları Şubat Ayı Rekorunu Kırdı: Hangi Şirket Ne Kadar Araç Sattı?

Mart 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Otomobil Satışları Şubat Ayı Rekorunu Kırdı: Hangi Şirket Ne Kadar Araç Sattı?

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneğinin (ODMD) verilerine otomobil ve hafif ticari araç satışları tüm zamanların şubat ayı rekorunu kırdı.

Verilere göre şubat ayında Türkiye’de otomobil satışları 39,67% artışla 82 bin 277 adede, hafif ticari araç pazarı ise 6,6% yükselişle 23 bin 713’e ulaştı. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık şubat ayı ortalama satışlarına göre ise 112,6% artış kaydetti.

Otomotiv pazarı ocak-şubat döneminde yıllık bazda 40,6% artarak 185 bin 691 adet olarak gerçekleşti.

Vergi Oranı Düşük Segmentler Tercih Edildi

Yılın ilk 2 ayında segmentlere göre incelendiğinde pazarın 88,9%’unu vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar oluşturdu. Söz konusu satışlardan C segmenti otomobiller 85 bin 263 adetle 58,3%, B segmentiler ise 44 bin 198 adetle 30,2% pay aldı.

Gövde tiplerine göre değerlendirildiğinde ise en çok tercih edilen gövde tipi 50,7% pay ve 74 bin 143 adetle SUV otomobiller oldu. SUV’leri 29,7% pay ve 43 bin 509 ile sedan, 17,8% pay ve 26 bin 51 satışla H/B otomobiller takip etti.

Otomotiv Talebi Hâlâ Güçlü Mü?

ODMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Berk Çağdaş, geçtiğimiz haftalarda verdiği röportajda “Seçim sonrası dönemde piyasaların daha fazla sıkılaştırılacağı endişesiyle insanlar ve kurumlar hızla alım yapıyorlar. 2024’ün ilk üç ayında satışlar yüksek olacak, ancak yılın geri kalanında daha stabil bir satış grafiği bekliyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Yüksek faiz oranlarına rağmen devam eden güçlü otomotiv talebi, Borsa İstanbul’da listelenen otomotiv şirketleri için olumlu bir etki yaratabilir.

Otomobil Satışları Şubat Ayı Rekorunu Kırdı: Hangi Şirket Ne Kadar Araç Sattı?

Hangi Otomotiv Hissesi Ne Kadar Araç Sattı?

ODMD verilerine göre söz konusu dönemde borsada yer alan ve otomobil ile hafif ticari araç satışı yapan otomotiv hisselerinin adet bazında satışları ise şu şekilde gerçekleşti:

  • Doğuş Otomotiv (DOAS) 👉 13.220
  • Tofaş (TOASO)👉 14.047
  • Ford (FROTO) 👉 7.145
  • Karsan Otomotiv (KARSN)👉 4

Yukarıdaki rakamlar, şirketlerin altında yer alan markaların toplam satış adetlerini içermektedir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: ODMD

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti