BIST Şirket Haberleri

Otokar, İhracatını 114% Artırdı!

February 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Otokar, İhracatını 114% Artırdı!

Türkiye’nin 100% yerli sermayeli, öncü otomotiv ve savunma sanayi şirketi Otokar, fikri mülkiyet hakları kendisine ait ürünleri ile 5 kıtada 60’tan fazla ülkede faaliyetine devam ediyor.

Sakarya’da 552 bin metrekarelik alanda fabrikası bulunan şirketin, yıllık 9.600 adet araç üretim kapasitesi ve yaklaşık 3.000 çalışanı bulunuyor.

2022 yılında da pazar liderliğini sürdüren Otokar’ın yatırımcı sunumunda yer alan bilgiye göre, Türkiye otobüs pazarında satılan yaklaşık her 3 otobüsten 1′i oldu.

İhracat çalışmalarını hızlandıran şirket, yurt dışı satışlarını bir önceki yıla kıyasla 114% artırarak 7 milyar TL olarak gerçekleştirdi. 2022 yılında ihracatın payı toplam ciro içinde 73%’e ulaştı.

Fransa’da yolcu taşımacılığında kullanılan Otokar otobüslerinin sayısını 2.800 adedin üzerine çıkarttı.

AR-GE merkezinde toplam 622 personeli bulunan şirketin 10 yıllık araştırma ve geliştirme harcaması ise 2,1 milyar TL’ye ulaştı.

Bu çalışmalar ışığında Kent Electra otobüsü ve Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep IIe ürün ailesine ekledi.

Şirket 4. çeyrek bilançosuna göre yıl sonu kârını 18,97% oranında artırarak 1,2 milyar TL’ye çıkardı. Otokar cirosunu 113% oranında artırmasına rağmen yıl sonu kâr artışı daha düşük seviyede gerçekleşti. Kârın düşük kalmasında maliyet ve gider kalemindeki artış etkili oldu.

Otokar, İhracatını 114% Artırdı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı