Ekonomi ve Finans Haberleri

Ortadoğu’daki Arz Endişeleriyle Petrol Kazançlarını Artırıyor

January 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Ortadoğu’daki Arz Endişeleriyle Petrol Kazançlarını Artırıyor

Petrol fiyatları, Libya’daki bir petrol sahasında baş gösteren protestoların ardından Ortadoğu’daki arz endişeleri karşısında 1%’in üzerinde yükseldi. 

Brent TSİ 13.30’da 1,11% artışla varil başına 79,12 dolardan, ABD ham petrolü de 1,36% artışla varil başına 73,69 dolardan işlem gördü. 

Dün başlayan yerel protestolar, Libya’nın günde 300 bin varile kadar üretim yapabilen Sharara petrol sahasında üretimin durdurulmasına neden oldu. Libya’nın en büyük sahalarından biri olan alan, sık sık yerel ve siyasi protestoların hedefi oluyor.

IG pazar stratejisti Yeap Jun Rong, “Kızıldeniz’de daha fazla gerilime ilişkin manşetlerin bir araya gelmesi ve Libya’nın Sharara petrol sahasının yerel protestolar nedeniyle tamamen kapatılması, küresel petrol arzındaki kesintilere ilişkin endişeleri yeniledi.” yorumunu yapıyor. 

Söz konusu endişelerle her iki petrol göstergesi de dünkü artışlarını yineleyerek beş gün içinde ilk kez yükselişe geçti. Bu yükseliş aynı zamanda Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ham stoklarının beklentilerin iki kat üzerinde, 7,4 milyon varil azaldığını gösteren verilerinden de destek buldu.

Ortadoğu’daki Arz Endişeleriyle Petrol Kazançlarını Artırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters