Ekonomi ve Finans Haberleri

Ortadoğu’da Artan Gerilimlerle Petrol 2% Yükseldi

April 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Ortadoğu’da Artan Gerilimlerle Petrol 2% Yükseldi

İsrail’in, bu hafta sonu İran’a doğrudan bir saldırıya hazırlandığı haberlerinin ardından petrol fiyatları yeniden artıda işlem gördü. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 16.15’te 1,86 artışla varil başına 91,42 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 2,26% artışla varil başına 86,93 dolardan işlem gördü.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişinin Wall Street Journal’a verdiği bilgiye göre İsrail, İran’ın bugün ya da yarın İsrail’in güneyine ya da kuzeyine doğrudan bir saldırı düzenlemesine hazırlanıyor. İran yönetimi tarafından bilgilendirilen bir kişi Journal’a nihai bir karar alınmadığını ancak saldırı planlarının tartışılmakta olduğunu söyledi.

Kudüs’teki ABD büyükelçiliği de dün hükümet çalışanlarının ve ailelerinin Tel Aviv, Kudüs ve Be’er Sheva dışına kişisel seyahatlerini bir sonraki duyuruya kadar “tedbir amacıyla” kısıtladı.

Rapidan Energy başkanı ve Bush yönetiminde eski bir üst düzey enerji yetkilisi olan Bob McNally’ye göre, İran’ın İsrail’e doğrudan saldırması halinde Brent ham petrolünün varil fiyatı 100 dolara fırlayabilir. 

Hatta McNally, gerilimin petrol için kritik bir ticaret yolu olan Hürmüz Boğazı’nda bir kesintiye yol açması halinde fiyatların varil başına 120 ya da 130 dolara çıkabileceğini söyledi.

Ortadoğu’da Artan Gerilimlerle Petrol 2% Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC