Altın Yorumları

Ortadoğu Riskleriyle Altın Haftalık Kazanç Yolunda

February 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Ortadoğu Riskleriyle Altın Haftalık Kazanç Yolunda

Altın fiyatları, küresel piyasalarda dolar endeksinin geri çekilmesi ve Ortadoğu’daki çatışma risklerinin altının cazibesini artırmasıyla neredeyse bir ay sonra ilk kez haftayı artıda tamamlamaya hazırlanıyor. 

Spot altın TSİ 15.45’te 2.027 dolarda yatay kalırken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,28% artışla 2.036 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada haftaya yaptığı güçlü başlangıcın ardından hafif gerileyen gram altın 0,22% düşüşle 2.109 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.113 lira oldu.

Ortadoğu Riskleriyle Altın Haftalık Kazanç Yolunda

Marex analisti Edward Meir, “Özellikle merkez bankalarından yeterli miktarda fiziksel alım var ve doların gerçekten yukarıya doğru hareket etmemiş olması da altına bir destek unsuru sağlıyor. Ayrıca jeopolitik belirsizlikler ve gerilimler de altını bir miktar güçlendiriyor.” yorumunu yapıyor.

Yemen’de İran’a bağlı Husilerin İngiltere’ye ait bir kargo gemisine düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlenmesi ve İsrail’in liman ve tatil kenti Eilat’ı balistik füzeler ve insansız hava araçlarıyla hedef almasıyla Ortadoğu’da gerilim bir kez daha tırmandı.

Öte yandan dolar endeksi, yaklaşık iki aydır ilk haftalık düşüşüne doğru ilerledi ve bu da dolar fiyatlı altın külçeyi denizaşırı alıcılar için daha ucuz hale getirdi. 

Ancak ABD tüketici ve üretici fiyatlarının beklenenden daha yüksek olduğunu gösteren son veriler, Fed’den gelecek olası erken faiz indirimi umutlarını kırdı ve altının kazançlarını sınırladı.

Fed Başkanı Christopher Waller dün yaptığı açıklamada, Fed politika yapıcılarının enflasyondaki son yükselişin fiyat istikrarına yönelik ilerlemenin durduğuna mı işaret ettiğini yoksa sadece yoldaki bir tümsek mi olduğunu görmek için faiz indirimlerini en az birkaç ay daha ertelemeleri gerektiğini söyledi.

Ortadoğu Riskleriyle Altın Haftalık Kazanç Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC