Borsa Yorumları

Ortadoğu Karmaşasında Öne Çıkan Savunma Hisseleri

April 18, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Ortadoğu Karmaşasında Öne Çıkan Savunma Hisseleri

İngiliz yatırım bankası Liberum Capital’e göre Ortadoğu’daki kargaşa finans piyasalarında dramatik hareketlere neden olabilir. Bu karmaşa karşısında petrolün 100 dolara yükselmesi ve borsada 10%’a varan bir düzeltme yaşanmasını bekleyen banka, savunma hisselerini öneriyor.

İran, cumartesi günü İsrail’e 300’den fazla insansız hava aracı ve füze fırlatarak İran topraklarından İsrail’e yönelik ilk doğrudan saldırıyı gerçekleştirdi. Tehditlerin çoğu önlenmiş olsa da İsrail’in misilleme yapabileceğine dair endişeler ortaya çıktı.

İsrail, nisan ayı başlarında Suriye’nin başkenti Şam’da birkaç üst düzey İranlı komutanın öldürüldüğü iddia edilen İsrail hava saldırısının intikamını almak için gerçekleştirdiği İran saldırısına misilleme yapma sözü verdi.

Liberum, müşterilerine gönderdiği bir notta, “İsrail’in misilleme yapmasına ilişkin baz senaryomuzda bu durum, çatışmanın daha fazla tırmanmasını önleyecek sınırlı bir şekilde, doların daha da güçlenmesiyle birlikte borsada 5-10%’luk bir düzeltmeye yol açabilir. Kısa vadede kazananlar petrol ve gaz hisselerinin yanı sıra savunma şirketleri olacaktır.” ifadelerini kullandı. 

Liberum, artan belirsizliğin devam etmesi muhtemel olduğundan, “petrol fiyatları varil başına 100 doları aşabilirken borsa rallisinin şimdilik geçici bir mola vereceğini” düşünüyor.

🛢️ Petrol fiyatlarındaki bu dalgalanma karşısında Morgan Stanley’nin bu yaza damgasını vuracağını söylediği enerji hisselerini paylaşmıştık.

Bu karmaşada borsa, süregelen enflasyon endişeleri, yükselen Hazine tahvili getirileri ve Fed’in faiz politikasına ilişkin değişen görünüm nedeniyle hâlihazırda bir geri çekilmenin ortasında bulunuyor. 

S&P 500, geçen haftayı yaklaşık 1,5% düşüşle kapatarak Ekim 2023’ten bu yana en kötü haftalık performansını sergiledi. Endeks, şu anda 52 haftanın en yüksek seviyesinin yaklaşık 2,7% altında.

Yatırım bankası, artan jeopolitik riskler ışığında havacılık ve savunma hisselerinin kısa vadede daha iyi performans gösterebileceğine inanıyor ve Ortadoğu’daki gerginlikler azalır azalmaz borsanın kayıplarını hızla tersine çevirebileceğini düşünüyor.

Banka, “Çatışmanın İran ve İsrail arasında ABD’nin de dahil olduğu topyekün bir savaşa dönüşmeyeceği netleştiğinde, hisse piyasaları toparlanmalı.” ifadelerini kullandı.

💡 Bu görünüme paralel olarak Borsa İstanbul ve ABD borsalarının önde gelen savunma ve havacılık hisselerini aşağıda inceleyebilirsin:

  • Lockheed Martin (LMT)
  • RTX Corporation (RTX)
  • Northrop Grumman (NOC)
  • Howmet Aerospace (HWM)
  • L3Harris Technology (LHX)
  • Aselsan (ASELS)
  • Otokar (OTKAR)
  • SDT Uzay & Savunma Teknolojileri (SDTTR)

Ortadoğu Karmaşasında Öne Çıkan Savunma Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC