Borsa Haberleri

Ortadoğu Çatışmaları, McDonald’s Gelirlerine Olumsuz Yansıdı

Ortadoğu Çatışmaları, McDonald’s Gelirlerine Olumsuz Yansıdı
Google News Icon Takip Et

Dünya genelinde dev bir ayak izine sahip fast food zinciri McDonald’s (MCD), geçtiğimiz yıl Ortadoğu’da baş gösteren çatışmalar sebebiyle dört yılın ardından ilk kez gelir beklentilerini kaçırdı. 

31 Aralık’ta sona eren üç aylık dönemde şirketin gelirleri 6,41 milyar dolarla 6,45 milyar dolarlık konsensüsün altında geldi. McDonald’s’ın net kârı ise bu dönemde 8% artışla 2,04 milyar dolar ve hisse başına düzeltilmiş bazda 2,95 dolar oldu. Analistler, hisse başına kârın 2,82 dolar olmasını bekliyordu. 

Öte yandan Ortadoğu’da artan jeopolitik gerilimler şirketin bölgedeki satışlarına zarar verdi; McDonald’s’ın küresel zincir mağaza satışları bu dönemde yalnızca 3,4% artarak Wall Street’in 4,7%’lik beklentisinin altında kaldı. 

CEO Chris Kempczinski, geçtiğimiz ay McDonald’s’ın Ortadoğu pazarında ve bölge dışındaki bazı yerlerde İsrail-Hamas çatışması ve marka hakkındaki “ilgili yanlış bilgilerin gözle görülür bir etkisi” olduğunu söylemişti.

McDonald’s, İsrail yanlısı olarak algılanan tutumları nedeniyle protesto ve boykot kampanyalarına maruz kalan birçok Batılı marka arasında yer alıyor. Bu markalardan biri olan Starbucks (SBUX) geçtiğimiz hafta, kısmen Ortadoğu’daki mağazalarındaki satış ve trafiğin etkilenmesi nedeniyle yıllık satış tahminini düşürdü.

Şirket, küresel mağazalarında görülen satış düşüşünün Ortadoğu’daki gerilimlerden kaynaklandığını söyledi. Segmentte yer alan Çin ve Japonya gibi diğer mağazalar, bu çeyrek dönemde olumlu artışlar gördü. 

Fast food devinin ABD’deki zincir mağaza satışları ise şirketin fiyat artışları sayesinde 4,3% arttı. Öte yandan dördüncü çeyrekte franchise ve şirkete ait mağazalar dahil olmak üzere sistemin tümünde 6 milyar dolar satış gerçekleştirdi. 2023 genelinde ise bu rakam 45% artışla 20 milyon dolara yükseldi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: McDonald’s