Borsa Yorumları

Orta Doğu’da Tırmanan Belirsizlikle Petrol Yükseldi

Ekim 24, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Orta Doğu’da Tırmanan Belirsizlikle Petrol Yükseldi

İsrail-Hamas çatışmasının petrol ihracatının güçlü olduğu Orta Doğu’da tırmanacağı endişeleriyle petrol, geçtiğimiz günlerdeki kayıplarından silkinerek yükseldi. 

Brent ham petrol TSİ 11.30’da 0,65% artışla varil başına 90,41 dolardan, ABD ham petrolü de 0,66% artışla 86,04 dolardan işlem gördü. 

Petrol piyasası, son iki seanstaki düşüşün ardından gelen düzeltme ve Orta Doğu’daki olası arz kesintilerine ilişkin endişelerle toparlanıyor.

Dünyanın en büyük petrol tedarik bölgesi olan Orta Doğu’da İsrail ve Hamas arasındaki çatışmayı kontrol altına almaya yönelik diplomatik çabalar arttı. Bu durum yatırımcıların arz kesintilerine ilişkin endişelerini hafifletirken her iki gösterge de dün 2%’nin üzerinde geriledi. 

Nomura Securities ekonomisti Yuki Takashima, “Tüm gözler İsrail ve Gazze’deki duruma, OPEC üretimine ve Çin’deki talep toparlanmasının hızına çevrilmişken, ABD ham petrolünün bir süre daha 80-90 dolar aralığında hareket etmesini bekliyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti