Borsa Haberleri

Oracle Yapay Zekâdan Destek Alacak, Microsoft ile İşbirliğine Gidecek

Oracle Yapay Zekâdan Destek Alacak, Microsoft ile İşbirliğine Gidecek
Google News Icon Takip Et

ABD’li yazılım şirketi Oracle (ORCL) yazılım ürünlerine yapay zekâ özellikleri ekleyerek, son dönemde teknoloji sektöründe çığır açan bu atılımdan faydalanmaya hazırlanıyor. Şirket ayrıca, Microsoft (MSFT) ile artan müşteri talebini karşılayabilmek için işbirliğini güçlendireceğini açıkladı. 

Oracle’ın bulut tabanlı yazılım teklifleri, birçok şirketin finans, tedarik zinciri ve insan kaynakları departmanlarını yönetmesinde merkezi bir rol oynuyor. Teksas merkezli şirket, yeni özelliklerin diğer görevlerin yanı sıra raporlar oluşturarak, karmaşık verileri özetleyerek veya iş tanımları hazırlayarak bu birimlere zaman kazandırmak için tasarlandığını söyledi.

Bulut bilişim pazarına geç giren Oracle için bu özellikler, “Copilot” yapay zekâ özellikleriyle iş dünyasının ilgisini çekmeye çalışan Microsoft gibi kurumsal yazılım rakiplerini yakalama çabalarının temel bir parçası. 

Oracle, zamanında Nvidia (NVDA) çiplerine milyarlarca dolar harcadı ve eski Google (GOOGL) çalışanları tarafından kurulan bir yapay zekâ girişimi olan Cohere ile ortaklık kurdu.

Kullanıcıların taleplerini doğrudan bir sohbet robotuna yazdıkları ChatGPT gibi tüketici uygulamalarının aksine Oracle, bir şirketin envanter sistemindeki verilere dayanarak bir katalogda ürün açıklaması yazmak veya bir tedarikçiyle yapılan uzun bir fiyat görüşmeleri zincirini özetlemek gibi belirli görevleri yerine getirmek üzere yapay zekâ sisteminin ayarlandığı yaklaşık 50 farklı özellik belirledi. 

Oracle’da uygulama geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Steve Miranda, bu yaklaşımın mevcut yapay zekâ teknolojisinin yanlış bilgi uydurma eğilimi gibi bazı tuzaklarından kaçınmayı ve aynı zamanda verimlilik artışı sağlamayı amaçladığını söyledi.

🌎 Microsoft Ortaklığıyla Ayak İzini Genişletiyor

Öte yandan şirketin rakiplerinden biri olan Microsoft ile dünya çapında Oracle Database@Azure’a yönelik artan müşteri talebini karşılamak için işbirliğini artırıyor. 

İşbirliği kapsamında Oracle Database@Azure beş bölgeye daha genişleyecek ve böylece planlanan toplam çoklu bulut kullanılabilirlik ayak izi küresel olarak 15 bölgeye ulaşacak. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, The Fly