Borsa Haberleri

Oracle ve xAI’dan 10 Milyar Dolarlık Anlaşma

May 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Oracle ve xAI’dan 10 Milyar Dolarlık Anlaşma

Elon Musk’ın yapay zekâ girişimi xAI, ABD’li yazılım devi Oracle’ın (ORCL) bulut sunucularını kiralamak için 10 milyar dolarlık bir anlaşma üzerinde görüşüyor. 

The Information’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre olası bir anlaşma, xAI’ı Oracle’ın en büyük müşterilerinden biri yapacak. 

Musk’ın OpenAI ve Google (GOOGL) gibi yapay zekâ devleriyle rekabet edebilmek için çabalarını artırdığı bir dönemde gelen bu haber kapsamında görüşmelerin devam ettiği ancak iki şirketin bir anlaşmaya varmama olasılığı olduğu belirtiliyor. 

Musk’ın yakın bir arkadaşı olan Oracle’ın ortak kurucusu Larry Ellison, eylül ayında xAI’ın yapay zekâ modellerini Oracle’ın Gen2 bulutunda eğitmek için bir anlaşma imzaladığını duyurmuştu. 

xAI hâlihazırda Nvidia’nın (NVDA) 15 bin adet H100 yapay zekâ çipini kullanan Oracle’ın en büyük ortaklarından biri. Nisan ayında Musk, xAI’ın Grok isimli sohbet robotunun en gelişmiş versiyonu üzerinde çalıştığını ve bu özellikleri tüm X kullanıcılarına sunmaya hazırlandığını söylemişti.

Oracle ve xAI’dan 10 Milyar Dolarlık Anlaşma

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing