Borsa Haberleri

Oracle, İspanya’ya 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Oracle, İspanya’ya 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak
Google News Icon Takip Et

Oracle (ORCL), İspanya’daki hizmetlerine yönelik artan talebi karşılamak için önümüzdeki 10 yıl içinde bu ülkede yapay zekâ ve bulut bilişime 1 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını duyurdu.

Yazılım şirketinin söz konusu yatırımı, müşterilerin iş yüklerini veri merkezlerinden Oracle Bulut Altyapısına taşımalarına olanak tanıyacak yeni bir bulut bölgesi kurmak için kullanılacak. Aynı zamanda Avrupa Birliği’nin Dijital Operasyonel Dayanıklılık Yasası (DORA) ve Avrupa Dış Kaynak Kullanımı Yönergeleri gibi düzenlemeleri ele almalarına yardımcı olacak.

Yeni bölge, Oracle’ın Madrid’deki üçüncü bulut bölgesi olacak ve şirket proje için Telefonica España ile ortaklık yapacak.

Oracle geçtiğimiz hafta 2025 mali yılı gelirlerinin analistlerin tahminlerinin üzerinde çift haneli rakamlarda büyüyeceğini öngörerek, yapay zekâ destekli bulut hizmetlerine yönelik güçlü bir talep olduğunu açıkça ortaya koydu. 

Şirket ayrıca bulut altyapısını müşterilerine genişletmek için ChatGPT üreticisi OpenAI ve Google Cloud (GOOGL) ile de ortaklıklar duyurdu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters