Borsa Haberleri

Oracle Hisseleri Neden Yükseliyor?

June 14, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Oracle Hisseleri Neden Yükseliyor?

Oracle (ORCL) hisseleri, analistlerin tahminlerini aşan çeyrek bilançosunu yayınlamasının ardından pazartesi günü genişletilmiş işlemlerde neredeyse 9% oranında arttı.

Şirketin geliri, Amazon Web Services ve Microsoft Azure ile rekabet eden bulut altyapısı sektöründeki büyümenin de etkisiyle bir önceki yıla göre 5% arttı.

Oracle’ın yaptığı açıklamaya göre, şirketin birim satışları 36% ve bulut sektöründeki toplam geliri 19% oranında arttı ve net kazançları 2,9 milyar dolara çıktı.

Oracle, Synergy Research Group’a göre, geçen yılın sonu itibarıyla en iyi beş küresel bulut altyapısı sağlayıcılarını geçemedi. Ancak şirket, eski müşterileri yalnızca bulut ürünlerine çekmekle kalmayıp, aynı zamanda yeni müşterileri altyapısı ile tanıştırmayı da başardı.

Bu yüzden Oracle her ne kadar küreseldeki en iyi beş bulut altyapısı sağlayıcısını geçememiş olsa da CEO Safra Catz’ın yaptığı açıklamada da belirttiği gibi şu an şirketin bulut altyapısı için “talepte büyük bir artış” yaşanıyor.

Kapanış sonrası sıçramadan önce, yılbaşından bu yana Oracle hisseleri 27% oranında düştü. Fakat Oracle’ın şu anki kazanç artışı, yatırımcıların bir gerileme sırasında kârlılık ve nakit üretebilecek şirketlere odaklanmasından dolayı oldukça büyük önem arz ediyor.

Oracle Hisseleri Neden Yükseliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı