Borsa Haberleri

Oracle Beklentileri Aştı, Hisse Yükseldi

Mart 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Oracle Beklentileri Aştı, Hisse Yükseldi

ABD’li yazılım şirketi Oracle (ORCL) Wall Street’in beklentilerini aşan üç aylık sonuçlarından aldığı destekle yükseldi. 

Microsoft’un (MSFT) ardından ABD’nin en büyük ikinci yazılım şirketi, 29 Şubat’ta sona eren mali üçüncü çeyrekte yıllık bazda 7% artışla 13,28 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,41 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Analistler gelirlerin 13,3 milyar dolar, düzeltilmiş kârın da 1,38 dolar gelmesini bekliyordu. 

Oracle’ın bir önceki yılın aynı döneminde 1,9 milyar dolar veya hisse başına 0,68 dolar olarak net kârı da yıllık 27% artarak 2,4 milyar dolara tırmandı. 

Oracle CEO’su Safra Catz, şirketin 2026 mali yılına kadar 65 milyar dolarlık satış hedefine ulaşmaya kararlı olduğunu söyledi ve “İvmemiz göz önüne alındığında bu hedeflerden bazılarının çok ılımlı olduğu ortaya çıkabilir.” yorumunu yaptı. 

Şirketin en büyük segmenti olarak bilinen bulut ve lisans desteği biriminin satışları, 12% artışla 9,96 milyar dolara yükselerek, 9,94 milyar dolarlık konsensüsün hafif üzerinde geldi. Şirket, satışlardaki bu güçlü yükselişin arkasında yapay zekâ sunucularına yönelik artan talep olduğunu belirtti. 

Öte yandan Oracle’ın bulut hizmetleri biriminin bir parçası olarak açıklanan bulut gelirleri ise yıllık bazda 25% artarak 5,1 milyar dolara ulaştı. Catz, şirketin çeyrek dönem boyunca birkaç “büyük yeni bulut altyapısı” sözleşmesi yaptığını söyledi. 

Yatırımcılara yaptığı açıklamada CEO, “Bu çeyrekte birkaç büyük anlaşma imzaladık ve sırada daha birçok anlaşma var.” dedi.

Oracle Yönetim Kurulu Başkanı Larry Ellison da bilanço açıklamasında Microsoft’tan gelen işlerin arttığını belirterek, “Microsoft ve Azure’dan 20 veri merkezi inşa ediyoruz. Bu hafta üç veri merkezi daha sipariş ettiler.” diye ekledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Oracle

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti