Amazon

Oppenheimer: Üretici Yapay Zekâdan Bu İsimler Kazanacak

Oppenheimer: Üretici Yapay Zekâdan Bu İsimler Kazanacak
Google News Icon Takip Et

Üretici yapay zekâ bu yıl finans piyasalarının en popüler gündemi olmaya devam ediyor. Bu yeni teknoloji, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin değerlemelerinde oldukça büyük katkıda bulunurken, hisse rallisini de destekledi. 

Tabii Nvidia (NVDA) örneğinden de gördüğümüz üzere üretici yapay zekânın aslan payını yarı iletkenler ve bazı yazılım alanları kapmış olsa da Oppenheimer’a göre gelecek yıllarda neredeyse tüm sektörlerin kârlı çıkma şansı var. 

Yatırım şirketi bir notunda; üretici yapay zekâ “şu an en yeni ve popüler trend” olsa da bu yeniliğin yaratıcılığın artık insanlara özgü bir şey olmadığını gösterdiğini belirtiyor:

Üretici yapay zekânın sunduğu adreslenebilir fırsat, ekonomi genelinde de olası pozitif etkilere yol açabilecek devi bir gelişme.

Şirket, üretici yapay zekânın altyapı, yazılım ve daha sonra çeşitli endüstrilerdeki son pazarlara geçerek üç dalga halinde ortaya çıkmasının muhtemel olduğunu belirtiyor. 

İlk iki pazar olan altyapı ve yazılım, kısmen Nvidia ve Microsoft’un (MSFT) yanı sıra AMD (AMD), Adobe (ADBE) ve ServiceNow (NOW) gibi diğer şirketler sayesinde büyük ilgi gördü.

Son pazarlar için, kodlayıcılar ve pazarlama departmanları üretici yapay zekâyı çoktan sistemlerine entegre etti ancak diğer departmanlar henüz bunu gerçekten başaramadı.

Oppenheimer, büyük danışmanlık şirketlerinin, müşterilerinin teknolojiyi kullanmalarına yardımcı olmak için daha önce duyurulan 10 milyar dolarlık yatırımların yardımıyla bunu değiştireceğine inanıyor.

Oppenheimer’ın üretici yapay zekâya ilişkin sektörel bazda paylaştığı öngörülerini birlikte keşfetmeye ne dersin?

🌊 İkinci Dalga

Altyapı isimlerinin ötesinde Oppenheimer; Autodesk (ADSK), Bentley Systems (BSY), Cloudflare (NET), Shopify (SHOP), Amazon (AMZN), Snowflake (SNOW), Moody’s (MCO) ve PTC (PTC) gibi şirketlerin üretici yapay zekâdan faydalı çıkacak ikinci dalga faydalanıcılar olacağına inanıyor. 

✍️ Kodlama ve İçerik Üretme 

Üretici yapay zekâ GitHub, Copilot ve ChatGPT aracılığıyla Microsoft gibi şirketlere de yardımcı oluyor ancak CodeWhisperer aracılığıyla Amazon ve Assist hizmetiyle ServiceNow da dahil olmak üzere diğer isimler de kodlama konusunda üretici yapay zekânın becerilerinden yararlanacak.

Oppenheimer’a göre içerik oluşturma alanında Adobe Firefly’dan, Shopify ise Sidekick hizmetinden faydalanacak. 

Müşteri hizmetleri alanında Salesforce (CRM) ve Freshworks (FRSH) sırasıyla Genie ve Freddy üretici yapay zekâdan fayda sağlayabilir.

Oppenheimer, bu alanda kazançlı çıkabilecek diğer şirketler arasında Braze (BRZE), Guidewire Software (GWRE), ANSYS (ANSS) ve Veeva Systems (VEEV) yer aldığını belirtti. 

⬇️ Maliyetlerde Düşüş

Oppenheimer, “şirketler, modellerin üzerinde çalıştığı veri setlerini çoğu tüketicinin ihtiyaç duyduğu şeylere göre ve yenilikler bilgi işlem maliyetini düşürdükçe muhtemelen küçülteceğinden”, üretici yapay zekâ modellerini çalıştırmanın maliyetinin düşmeye devam edeceğini düşünüyor.

Yatırım şirketine göre bu durum da Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Amazon, Microsoft ve birçok özel şirkete fayda sağlayacaktır.

🧬 Biyoteknoloji Geriden Gelebilir

Oppenheimer, üretici yapay zekânın biyoteknoloji dünyasında büyük olasılıkla bir etki yaratacağını ancak “gelişmesinin zaman alacağını” öngörüyor. Şirkete göre, üretici yapay zekâ maruz kalmaları nedeniyle Moderna (MRNA) ve Simulations Plus (SLP) gibi şirketler bu alandan kazançlı çıkabilir. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha