Borsa Haberleri

OpenAI’ın Yıllık Satışları 1 Milyar Dolara Yaklaştı

OpenAI’ın Yıllık Satışları 1 Milyar Dolara Yaklaştı
Google News Icon Takip Et

OpenAI, işletmelerin yapay zekâ yatırım dalgasını ateşleyen üretici yapay zekâ botu ChatGPT’nin arkasındaki teknolojiyi giderek daha çok benimsemesiyle, yıllık 1 milyar dolar gelir elde etme yolunda ilerliyor.

Bloomberg’e konuşan ve konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklar, Microsoft (MSFT) destekli girişimin aylık yaklaşık 80 milyon dolar gelir elde ettiğini belirtti.

The Information, ilk olarak OpenAI’ın GPT-4 ve ChatGPT’yi geliştirirken 2022 yılında yaklaşık 540 milyon dolar kaybettiğini içeren gelirini açıklamıştı. 

OpenAI, birkaç basit kullanıcı komutuyla videolardan şiire kadar içerik oluşturabilen ve üretici yapay zekânın ön saflarında yer alan birkaç şirketten biri olarak kabul ediliyor. Sohbet robotunu kasım ayında piyasaya sürdüğünden bu yana OpenAI, teknolojiyi işlerine ve ürünlerine dahil etmek için yeni kurulan girişimlerden büyük şirketlere kadar çeşitli isimlerle çalıştı.

Bu ay, ChatGPT’nin ek özellikler ve gizlilik güvenceleri içeren kurumsal bir sürümünü piyasaya süren şirket, bu girişimle geniş bir ticari müşteri yelpazesini çekmeyi ve en iyi bilinen ürününden elde ettiği geliri artırmayı amaçlıyor. 

ChatGPT Enterprise’ın piyasaya sürülmesi, OpenAI’nin son derece popüler olan ancak güçlü yapay zekâ modellerinin çok fazla bilgi işlem gücü gerektirmesi nedeniyle işletilmesi çok pahalı olan sohbet robotundan para kazanma planlarında ileriye doğru bir adım olarak adlandırılıyor. 

San Francisco merkezli girişim, ChatGPT’den gelir elde etmek için premium abonelik satmak ve şirketlere, geliştiricilerin sohbet robotunu diğer uygulamalara eklemek için kullanabilecekleri uygulama programlama arayüzüne ücretli erişim sunmak gibi adımlar da atmıştı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg