Borsa Haberleri

OpenAI’dan Yeni Güncelleme: ChatGPT Görecek, Duyacak ve Konuşacak

September 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
OpenAI’dan Yeni Güncelleme: ChatGPT Görecek, Duyacak ve Konuşacak

OpenAI’ın ChatGPT’si, yeni güncellemeyle kullanıcılarla sesli konuşmalar yapabilecek ve görüntüler yoluyla etkileşime girebilecek. Bu, ChatGPT’yi Apple’ın (AAPL) Siri’si gibi popüler yapay zekâ asistanlarına yaklaştıracak bir gelişme. 

OpenAI’ın dün yayınladığı blog yazısında ses özelliğinin “birçok yaratıcı ve erişilebilirlik odaklı uygulamaya kapı açtığı” belirtildi.

Siri, Google sesli asistanı ve Amazon’un (AMZN) Alexa’sı gibi benzer yapay zekâ hizmetleri, bağlı oldukları cihazlarla entegre çalışır ve genellikle alarm ve hatırlatıcı ayarlamak ve internetten bilgiye erişmek için kullanılır.

Microsoft (MSFT) destekli ChatGPT, geçen yıl piyasaya sürüldüğünden bu yana şirketler tarafından belgeleri özetlemekten bilgisayar kodu yazmaya kadar çok çeşitli görevler için benimsendi ve teknoloji devleri arasında üretici yapay zekâ uygulamaları kapsamında yeni bir rekabete kapı açtı. 

ChatGPT’nin yeni ses özelliği aynı zamanda masal anlatabilecek, yemek masasındaki tartışmaları çözebilecek ve kullanıcılardan gelen metin girdilerini seslendirebilecek.

OpenAI, bu güncellemenin arkasındaki teknolojinin Spotify (SPOT) tarafından platformun podcast yayıncılarının içeriklerini farklı dillere çevirmeleri için kullanıldığını söyledi.

Görüntü desteğiyle, kullanıcılar çevrelerindeki nesnelerin fotoğraflarını çekebilecek ve sohbet robotundan “ızgaranızın neden çalışmadığını gidermesini, bir yemek planlamak için buzdolabınızın içeriğini keşfetmesini veya işle ilgili veriler için karmaşık bir grafiği analiz etmesini” isteyebilecek.

Bu uygulamaya benzer olarak Alphabet’in (GOOGL) Google Lens’i şu anda resimler hakkında bilgi edinmek için popüler bir seçim.

Yeni ChatGPT özellikleri önümüzdeki iki hafta içinde Plus ve Enterprise planlarının aboneleri için sunulacak. 

OpenAI’dan Yeni Güncelleme: ChatGPT Görecek, Duyacak ve Konuşacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Atom Finance