Borsa Haberleri

OpenAI’dan Şirket Değerini 80 Milyar Dolara Taşıyan Anlaşma

OpenAI’dan Şirket Değerini 80 Milyar Dolara Taşıyan Anlaşma
Google News Icon Takip Et

ChatGPT üreticisi OpenAI, San Francisco’lu yapay zekâ şirketine 80 milyar dolar veya daha fazla değer biçen ve 10 aydan kısa bir süre içinde değerini neredeyse üçe katlayan bir anlaşmayı tamamladı.

The New York Times’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre şirket, mevcut hisselerini girişim şirketi Thrive Capital tarafından yönetilen bir ihale teklifiyle satacak. Anlaşma, iş operasyonları için para toplayacak geleneksel bir finansman turu yerine, çalışanların şirketteki hisselerini nakde çevirmelerine olanak tanıyor.

Anlaşma ayrıca, OpenAI için kritik bir zamanda geldi ve tartışmalarla geçen bir yılın ardından önemli bir güvenoyu sağladı. 

Kasım ayında şirketin yönetim kurulu, CEO Sam Altman’ı liderliğine olan güvenini kaybettiği için işten çıkarmıştı. Bu hamle, bir haftalık bir kaosun fitilini ateşlemiş ve OpenAI çalışanları, Altman’la dayanışma içinde istifa tehdidinde bılunmuştu. Microsoft (MSFT) CEO’su Satya Nadella’nın da dahil olduğu sürecin sonunda, Altman görevine iade edildi ve birkaç yönetim kurulu üyesi istifa etti.

OpenAI, şu an veri takipçisi CB Insights’ın rakamlarına göre ByteDance ve SpaceX’in ardından dünyanın en değerli üçüncü teknoloji startup’ı ve söz konusu anlaşma, Silikon Vadisi’nin üretici yapay zekâ konusunda uzmanlaşmış bir avuç şirketle ilgilendiğinin bir başka örneği.

Yatırımcılar yapay zekâ şirketlerine para akıtmaya oldukça hevesli; geçtiğimiz ocak ayında Microsoft, OpenAI’a 10 milyar dolar yatırım yaparak startup’a yaptığı toplam yatırımı 13 milyar dolara çıkardı.

O zamandan bu yana OpenAI’ın rakibi Anthropic, Google (GOOGL) ve Amazon’dan (AMZN) 6 milyar dolar topladı. Eski Google araştırmacıları tarafından kurulan Cohere, 270 milyon dolar toplayarak toplam fonunu 440 milyon doların üzerine çıkardı ve eski bir Google yöneticisi tarafından kurulan Inflection AI da 1,3 milyar dolar toplayarak toplam fonunu 1,5 milyar dolara taşıdı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The New York Times