Borsa Haberleri

OpenAI’a Dava Açmıştı: NYT’den Yeni Yapay Zekâ Aracı 

Şubat 21, 2024 • 4 dakika okuma süresi
OpenAI’a Dava Açmıştı: NYT’den Yeni Yapay Zekâ Aracı 

The New York Times (NYT), önümüzdeki çeyrekten itibaren üretici yapay zekâ kullanan yeni reklam hedefleme çözümlerini test etmeye hazırlanıyor.

Şirket yöneticilerinin Axios’a verdiği bilgilere göre söz konusu yeni yapay zekâ aracı, yılın ikinci yarısında pazarlamacıların kullanımına sunulacak. 

Times’ın kendi bünyesinde geliştirdiği yeni teknoloji, bir reklam kampanyasının mesajına ya da hedeflerine bağlı olarak en iyi performansı gösterebileceği yerlere ilişkin bir öneri sunacak.

Bu araç aynı zamanda daha önce ilgi alanları, istekleri ve görüşleri temelinde tanımlanamayan niş kitleleri hedeflemek için de kullanılabilecek.

Örneğin, kendisini aile dostu olarak konumlandırmak isteyen bir otomobil şirketi, Times’ın sitesi ve uygulamasında bazı mesajlarını teknolojiyle ilgili makalelerle, bazılarını da evcil hayvan sahipleriyle aynı hizaya getirmek için bu aracı kullanabilecek.

📌 Çalışmalar Davadan Önce Başladı

Şirketin söz konusu hamlesi geçtiğimiz aylarda üretici yapay zekâyı çevreleyen telif hakları endişeleriyle ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’a açtığı davanın ardından geldi. 

Ancak yöneticiler, The Times’ın OpenAI ve Microsoft’a (MSFT) telif hakkı ihlali nedeniyle önemli bir dava açmadan çok önce bu çalışmalar üzerinde çalışmaya başladığını söyledi.

Küresel reklam müdürü Joy Robins, “Bu, üretici yapay zekânın bir destek olduğuna ve sorumlu bir şekilde kullanıldığında işimiz için etkili bir şey olabileceğine inandığımızı açıkça gösteriyor.” ifadelerini kullandı. 

Times’ın kıdemli başkan yardımcısı ve dijital reklam misyonu başkanı Mohit Lohia, şirketin şu anda yeni aracı güçlendirmek için kurumsal modeller ve açık kaynaklı modeller de dahil olmak üzere birden fazla büyük dil modelini (LLM) denediğini söyledi. Lohia, teknolojinin herhangi bir LLM kullanılarak çalışabileceğini de sözlerine ekledi.

Times, 10 milyondan fazla ücretli abonesi ve 100 milyondan fazla kayıtlı okuyucusuyla dünya çapında en büyük haber kitlelerinden birine sahip.

Lohia, bu ölçeğin “olağanüstü içerik ve çok iyi organize edilmiş veriler” ile birleştiğinde Times’ın reklam departmanına yeni üretici yapay zekâ ürün türlerini denemeye başlamak için iyi bir temel sağladığını belirtti. 

Lohia, Times’ın kampanyalarını hedeflemek için yeni araçtan yararlanan reklamları nasıl fiyatlandırmayı planladığının şu anda belirsiz olduğunu belirterek, bu kararların muhtemelen deneylerin nasıl performans göstereceğine bağlı olacağını söyledi.

The Times, kullanıcılarından topladığı birinci taraf verilerine dayanarak pazarlamacılar için, reklamları duygulara göre hedefleyebilen bir araç da dahil olmak üzere bir dizi bağlamsal reklam hedefleme çözümü oluşturmuştu. 

Ancak bu teklifler, reklamverenlerin kampanyaları yayınlanmadan önce hedefleme kriterlerini açıkça seçmelerini gerektiriyor ve bu da kampanyaların anlık olarak optimize edilmesini zorlaştırıyor.

Öte yandan yeni araç, reklamverenlerin reklam kampanyalarını gerçek zamanlı olarak planlamalarını ve optimize etmelerini kolaylaştırmak için tasarlandı.

Sektörde giderek daha fazla yayıncı, üretici yapay zekânın gerçek zamanlı reklam hedeflemeyi geliştirebileceği yolları deniyor.

The Times, OpenAI ile devam eden yasal mücadelesine rağmen, tüm ürünlerinde bu teknolojiye geniş çaplı yatırım yapıyor. Şirket, aralık ayında, haber merkezinde üretici yapay zekâ araçlarını denemek üzere bir yapay zekâ girişimleri editoryal direktörünü işe aldı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Axios 

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti