Borsa Haberleri

OpenAI, Yayıncılardan Lisans Almak İstiyor

Ocak 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
OpenAI, Yayıncılardan Lisans Almak İstiyor

OpenAI, düzinelerce yayıncıyla makalelerinin lisanslanması için anlaşmalar yapmak üzere görüşmeler yaptığını söyledi. 

OpenAI, yapay zekâ modellerini eğitmek için içerik araması olarak bilinenden daha iddialı bir adım atmak istiyor. Şirketin fikri mülkiyet ve içerik yöneticisi Tom Rubin, “Birçok yayıncıyla birçok görüşme sürecindeyiz. Aktifler, çok olumlular ve İyi ilerliyorlar.” ifadelerini kullandı. 

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre OpenAI, yakın zamanda Politico’nun ana şirketi Axel Springer SE ile on milyonlarca dolar karşılığında çok yıllık bir lisans anlaşması imzaladı. Şirket ayrıca, temmuz ayında Associated Press ile açıklanmayan bir miktar için bir anlaşma yaptığını duyurmuştu. 

Bu anlaşmalar, şirketin yapay zekâ modellerini oluşturmak için güncellenmiş, doğru verilere olan ihtiyacı, bu verilerin nereden geldiği konusunda artan incelemeyle dengelediği için OpenAI’ın geleceği açısından kilit önem taşıyor diyebiliriz. 

Ancak geçen hafta, görüştüğü şirketlerden biri olan The New York Times (NYT), OpenAI ve yatırımcısı Microsoft’a (MSFT) yayının makalelerini izinsiz kullandıkları gerekçesiyle dava açmıştı.

Dava, OpenAI’ın ana işine varoluşsal bir meydan okuma teşkil ediyor. Times davayı kazanırsa, OpenAI yalnızca milyarlarca dolar borçlu olmakla kalmayacak, aynı zamanda masraflı ve karmaşık bir görev olan Times’ın çalışmalarını da içeren eğitim verilerinden herhangi birini rafa kaldırmak zorunda kalacak. 

Öte yandan dava, OpenAI’ın medya endüstrisiyle anlaşma yapma çabalarını daha da karmaşık hale getiriyor.

Rubin, “Mevcut durum, yayıncıların geçmişte arama motorları ve sosyal medyayla karşılaştığı durumlardan çok farklı. Burada içerik bir modeli eğitmek için kullanılıyor.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti