Borsa Haberleri

OpenAI, The Atlantic ve Vox Media ile İçerik Ortaklığı Yaptı

May 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
OpenAI, The Atlantic ve Vox Media ile İçerik Ortaklığı Yaptı

Sam Altman liderliğindeki yapay zekâ devi OpenAI, The Atlantic ve Vox Media ile içerik ve ürün ortaklıkları imzaladığını açıkladı. 

The Atlantic ve Vox Media ile yapılan anlaşmalar, OpenAI’a büyük dil modellerini eğitmek için haber içeriklerine ve arşivlerine erişim sağlayan benzer anlaşmalar imzalayan birkaç medya şirketinin hemen ardından geldi.

Geçtiğimiz hafta OpenAI, medya holdingi ve Wall Street Journal’ın sahibi News Corp (NWSA) ile de bir içerik anlaşması imzalamıştı.

Bu tür ortaklıklar, yapay zekâ modellerinin eğitimi için çok önemli olmanın yanı sıra, geleneksel olarak internet devlerinin içeriklerini dağıtmak için elde ettikleri kârdan bir dilim alamayan haber yayıncıları için de kazançlı olabilir.

The Verge ve Vulture gibi platformların da sahibi olan Vox Media, OpenAI’ın şirketin tüketicileri ve reklam ortakları için ürünler geliştirmesine yardımcı olacağını söyledi.

Vox Media’dan yapılan açıklamada, OpenAI’ın Microsoft destekli (MSFT) şirketin teknolojisini ve popüler sohbet robotu ChatGPT’nin çıktılarını geliştirmesine yardımcı olmak için Vox Media’nın arşivlerine erişim sağlayacağı belirtildi. Ayrıca The Atlantic de OpenAI’a yayıncının içeriğine erişim sağlayan benzer bir anlaşma duyurdu.

Öte yandan The Atlantic de OpenAI’ın teknolojisini pilot olarak kullanacak ve medya şirketinin yapay zekânın yeni ürün ve özelliklerin geliştirilmesini nasıl sağlayabileceğini keşfetmesine yardımcı olacak “Atlantic Labs adlı deneysel bir mikro site” oluşturduğunu söyledi.

OpenAI, The Atlantic ve Vox Media ile İçerik Ortaklığı Yaptı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters