Borsa Haberleri

OpenAI Ortak Kurucusundan Yeni Yapay Zekâ Girişimi: Safe SuperIntelligence

OpenAI Ortak Kurucusundan Yeni Yapay Zekâ Girişimi: Safe SuperIntelligence
Google News Icon Takip Et

Geçtiğimiz ay şirketten ayrılan OpenAI kurucu ortağı Ilya Sutskever, Safe Superintelligence ya da SSI adını verdiği yeni yapay zekâ şirketini tanıttı.

Sutskever, X’te yaptığı paylaşımda, “Yeni bir şirket kuruyorum. Tek bir odak, tek bir hedef ve tek bir ürünle güvenli süper zekânın peşinden gideceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Sutskever, Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’ın baş bilim insanıydı ve şirketin Superalignment ekibini, rakip yapay zekâ firması Anthropic’e katılmak üzere mayıs ayında ayrılan Jan Leike ile birlikte yönetiyordu.

OpenAI’ın Superalignment ekibi yapay zekâ sistemlerini yönlendirmeye ve kontrol etmeye odaklanmıştı ancak Sutskever ve Leike’nin ayrılışlarını duyurmalarından kısa bir süre sonra feshedildi.

Sutskever yeni girişiminde güvenlik konusuna odaklanmaya devam etmeyi hedeflerken, şirketi Apple’ın (AAPL) yapay zekâ ve arama çalışmalarını yöneten Daniel Gross ve daha önce OpenAI’de çalışan Daniel Levy ile birlikte kurdu. Şirketin Kaliforniya ve Tel Aviv’de ofisleri bulunuyor.

Sutskever, kasım ayında Sam Altman’ı görevden alma girişiminin arkasındaki OpenAI yönetim kurulu üyelerinden biriydi. Altman ve Sutskever, diğer yöneticilerle birlikte, OpenAI’ın gelişmiş yapay zekâ arayışında uygulamaya koyduğu bazı konular üzerinde fikir ayrılığına düşmüştü.

Altman’ın aniden görevden alınmasının ardından ve hızlı bir şekilde yeniden göreve getirilmesinden önce, Sutskever bu olaydaki rolü için kamuoyundan özür dilemişti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC