Borsa Haberleri

OpenAI: NYT, Dava Açmak için ChatGPT’yi Hackledi

Şubat 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
OpenAI: NYT, Dava Açmak için ChatGPT’yi Hackledi

OpenAI, federal bir yargıçtan New York Times’ın (NYT) kendisine karşı açtığı telif hakkı davasının bazı bölümlerini reddetmesini istedi ve gazetenin ChatGPT adlı sohbet robotunu ve diğer yapay zekâ sistemlerini dava için yanıltıcı kanıtlar üretmek üzere “hacklediğini” savundu.

OpenAI, Manhattan federal mahkemesine yaptığı başvuruda Times’ın “OpenAI’ın kullanım koşullarını açıkça ihlal eden aldatıcı yönlendirmeler” yoluyla teknolojinin materyallerini yeniden ürettiğini söyledi.

OpenAI, “Times’ın şikayetindeki iddialar, titiz gazetecilik standartlarını karşılamıyor. Bu dava sırasında ortaya çıkacak olan gerçek, Times’ın OpenAI’ın ürünlerini hacklemesi için birine para ödediğidir.” dedi. 

Gazetenin avukatı Ian Crosby yaptığı açıklamada, “OpenAI’ın tuhaf bir şekilde ‘hackleme’ olarak yanlış nitelendirdiği şey, sadece Times’ın telif hakkıyla korunan çalışmalarını çaldıklarına ve çoğalttıklarına dair kanıt aramak için OpenAI’ın ürünlerini kullanmaktır.” ifadelerini kullandı.

Times, aralık ayında OpenAI ve en büyük finansal destekçisi Microsoft’a (MSFT) dava açmış ve onları kullanıcılara bilgi sağlamak üzere sohbet robotlarını eğitmek için milyonlarca makalesini izinsiz kullanmakla suçlamıştı.

Times, aralarında yazar grupları, görsel sanatçılar ve müzik yayıncılarının da bulunduğu, çalışmalarının yapay zekâ eğitiminde kötüye kullanıldığı iddiasıyla teknoloji şirketlerine dava açan çok sayıda telif hakkı sahibi arasında yer alıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti