Borsa Haberleri

OpenAI Kanıtlarla Geldi: Musk’ın E-Maillerini Paylaştı

OpenAI Kanıtlarla Geldi: Musk’ın E-Maillerini Paylaştı
Google News Icon Takip Et

OpenAI, kurucu ortak Elon Musk tarafından geçen hafta açılan bir davaya kamuoyuna açık bir şekilde yanıt vererek, Musk’ın girişimin kâr amacı değil insanlığın yararına yapay zekâ geliştirmek için çalıştığı asıl misyonunu terk ettiği yönündeki iddialarını yalanladı.

Musk, geçtiğimiz hafta kurucu ortağı olduğu startup’a karşı, Microsoft destekli (MSFT) şirketin artık para kazanmaya odaklandığını söyleyerek sözleşme ihlali iddiasıyla dava açmıştı.

OpenAI verdiği yanıtta, Tesla (TSLA) ve SpaceX CEO’sunun yükselen girişimi en az 1 milyar dolar fon toplamaya teşvik ettiği ve zaman içinde “daha az açık olmaya başlaması” ve şirketin bilimini kamuoyuyla “paylaşmaması” konusunda anlaştığı eski e-postalarını yeniden gözler önüne serdi.

ChatGPT’nin yaratıcısı, Musk’ın şirketin elektrikli araç üreticisi Tesla ile birleşmesini istediğini ve girişimin “nakit ineği olarak Tesla’ya bağlanması” gerektiğini söyleyen bir e-posta ilettiğini de ekledi.

OpenAI, önerinin Musk ve şirketin bir sonraki adımın 2017 yılında yapay genel zekâ (AGI) oluşturmak için sermaye yaratmak üzere kâr amacı gütmeyen bir kuruluş oluşturmak olduğuna karar vermesinin ardından geldiğini söyledi.

Şirket ayrıca, milyarder girişimcinin daha sonra çoğunluk hissesini, ilk yönetim kurulu kontrolünü ve OpenAI’ın CEO’su olmayı istediğini söyledi.

Geçen hafta açılan davada Musk’ın avukatları, OpenAI’ın GPT-4 yapay zekâ modelinin iç işleyişinin “OpenAI -ve bilinenlere göre Microsoft- dışında tamamen bir sır” olduğunu ve bu gizliliğin güvenlikten ziyade ticari amaçtan kaynaklandığını iddia ediyor. OpenAI, “Elon’un tüm iddialarını reddetmek için harekete geçme niyetindeyiz.” dedi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, CNBC