Borsa Haberleri

OpenAI, Hisse Satışıyla 90 Milyar Dolar Değerleme Hedefliyor

September 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
OpenAI, Hisse Satışıyla 90 Milyar Dolar Değerleme Hedefliyor

OpenAI, yatırımcılarla ChatGPT’nin arkasındaki yapay zekâ girişimine 80 milyar ile 90 milyar dolar arasında değer biçecek bir hisse satışı hakkında görüşmeye başladı. Bu rakam, bu yılın başlarındaki seviyesinin yaklaşık üç katı.

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, 49%’u Microsoft’a (MSFT) ait olan girişim yatırımcılara bu yıl 1 milyar dolar gelire ulaşmayı ve 2024 yılında milyarlarca dolar daha gelir elde etmeyi beklediğini söyledi.

Anlaşmanın, şirketin ek sermaye toplamak için yeni hisseler çıkarmak yerine çalışanların mevcut hisselerini satmalarına izin vermesi bekleniyor. OpenAI temsilcilerinin anlaşmayla ilgili olarak yatırımcılara sunum yapmaya başladığını söyleyen kişiler, şartların değişebileceğini de belirtiyor. 

🤖 Yapay Zekâ Yarışını Başlattı, Şimdi Öncüsü Oldu

OpenAI, kasım ayında ChatGPT’yi piyasaya sürerek Silikon Vadisi’ndeki yapay zekâ coşkusunu ateşledi diyebiliriz. Uygulamanın temel sürümü ücretsiz olsa da şirket, ChatGPT’nin daha güçlü bir sürümüne erişim için kullanıcılardan ücret alarak ve bu yapay zekâ botunun arkasındaki büyük dil modellerini işletmelere lisanslayarak gelir elde etmeyi başardı. 

OpenAI, Hisse Satışıyla 90 Milyar Dolar Değerleme Hedefliyor

80 milyar dolar veya daha fazla bir değerleme, OpenAI’ı Elon Musk’ın SpaceX’i ve TikTok’un sahibi ByteDance’ın ardından dünyanın en yüksek değere sahip küresel girişimlerden biri haline getirebilir. Bu rakam, OpenAI’ın Silikon Vadisi’ni ne ölçüde yeniden şekillendirebildiğinin ve daha zengin, daha köklü teknoloji devlerini bile ürün yol haritalarını elden geçirmeye ve onun liderliğini takip etmeye zorladığının altını çiziyor.

ChatGPT’nin arkasındaki yapay zekâ teknolojisinin bir kısmına öncülük eden Alphabet’in (GOOGL) Google’ı, şu an OpenAI’ın en gelişmiş büyük dil modeli olan GPT-4’e rakip olacak genel amaçlı bir yapay zekâ programı olan Gemini üzerinde çalışıyor. Meta Platforms (META) da aynı becerilere sahip olacağını umduğu açık kaynaklı bir model üzerinde çalışıyor. Her iki şirketin liderleri de yapay zekâ yarışı kızıştıkça bu çabalara giderek daha fazla dahil olmaya başladılar.

OpenAI, Silikon Vadisi yatırımcılarına birkaç yüz milyon dolar değerinde mevcut hisse satmayı hedefliyor. Geçmişte Sequoia Capital ve Khosla Ventures gibi girişim şirketleri ihale teklifleri yoluyla OpenAI hisselerini satın almış olsa da, dış finansmanının büyük kısmı Microsoft’tan geliyor.

Dolayısıyla bu işlem Microsoft’a anında büyük bir kâr sağlayacaktır. Teknoloji devi, gelişmiş yapay zekâ modellerini eğitmek için gerekli yoğun bilgi işlem maliyetlerini finanse etmeye yardımcı olmak için ocak ayında girişime milyarlarca dolar yatırım yapmıştı. O dönemde OpenAI’ın değeri 30 milyar doların biraz altındaydı.

OpenAI, Hisse Satışıyla 90 Milyar Dolar Değerleme Hedefliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal