Borsa Haberleri

OpenAI, ChatGPT’yi Oluştururken 540 Milyon Dolar Kaybetti

May 5, 2023 • 1 dakika okuma süresi
OpenAI, ChatGPT’yi Oluştururken 540 Milyon Dolar Kaybetti

Microsoft (MSFT) destekli OpenAI (AI), geçen yıl yapay zekâ yarışına damgasını vuran ChatGPT’yi oluşturma sürecinde Google’dan (GOOG) transfer ettiği önemli çalışanlarla 540 milyon dolar kayıp gördü. 

Şirketin en büyük harcama kalemi, makine öğrenimi modellerinin eğitim süreci oldu. OpenAI, şubat ayında ChatGPT’nin ücretli sürümünü piyasaya sürmesinden haftalar sonra gelirlerinde yüz milyonlarca artış görse de giderek daha fazla müşterinin yapay zekâ kullanması ve şirketin, yazılımın gelecek sürümlerini eğitmeye devam etmesiyle maliyetlerin artmayı sürdürmesi muhtemel. 

Para para para! CEO Sam Altman, OpenAI’ın kendi becerilerini geliştirebilecek kadar ileri bir düzeye gelmesi için yapay zekâ çalışmalarında gelecek yıllarda 100 milyar dolar kadar büyük bir yatırıma ihtiyaç duyabileceğini söyledi. 

OpenAI, ChatGPT’yi Oluştururken 540 Milyon Dolar Kaybetti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Information