Borsa Haberleri

OpenAI Çalışanlarından Yönetim Kuruluna İstifa Çağrısı

November 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
OpenAI Çalışanlarından Yönetim Kuruluna İstifa Çağrısı

OpenAI draması, Microsoft (MSFT) CEO’su Satya Nadella’nın hamlesiyle hafiflemişti ancak yeni bir gelişme, çalışanların ChatGPT’nin yaratıcısıyla işinin bitmediğini gösteriyor. 

OpenAI’ın 700 çalışandan 500’ü şirketin yönetim kurulundan istifa etmelerini talep ediyor. Gazeteci Kara Swisher’ın, X platformunda çalışanların yönetim kuruluna yazdığı mektubun bir kopyasını paylaşmasıyla, söz konusu talebin arkasında sürpriz bir ismin de olduğu ortaya çıktı. 

Aralarında ilginç bir şekilde kurucu ortak Ilya Sutskever’in de bulunduğu on iki üst düzey çalışan tarafından imzalanan bir mektupta grup, yönetim kurulu üyelerinin derhal istifa etmemesi halinde işi bırakacaklarını belirtti.

Mektupta liderler, CEO Sam Altman’ın kovulması kararının ardından yönetim kurulunun endişelerini dinlediklerini ve istikrarı sağlamak için yönetim kurulu üyeleriyle işbirliği yapmaya çalıştıklarını ancak yönetim kurulu üyelerinin iddialarına ilişkin belirli gerçekler veya herhangi bir yazılı kanıtla yanıt vermediğini belirtti. 

Grup, yönetim kurulunun görevlerini yerine getiremediğini ve kötü niyetle pazarlık yaptığını anladığını söyledi. Yönetim kurulunun eylemlerinin OpenAI’ı yönetmekten “aciz olduğunu açıkça ortaya koyduğunu” belirten OpenAI çalışanları, şu ifadeleri kullandı:

Aşağıda imzası bulunan bizler, OpenAI’dan istifa etmeyi ve Sam Altman ve Greg Brockman tarafından yönetilen yeni Microsoft iştirakine katılmayı değerlendirebiliriz. Microsoft, bunu seçmemiz halinde bu yeni iştirakte tüm OpenAI çalışanları için pozisyonlar olduğu konusunda bize güvence verdi. Mevcut tüm yönetim kurulu üyeleri istifa etmezse ve yönetim kurulu Bret Taylor ve Will Hurd gibi iki yeni bağımsız yönetici atayıp Sam Altman ve Greg Brockman’ı yeniden göreve getirmezse, bu adımı çok yakında atacağız.

OpenAI Çalışanlarından Yönetim Kuruluna İstifa Çağrısı

Kısa bir özet geçmek gerekirse, Sam Altman’ın hafta sonu bir Google Meet toplantısı üzerinden görevinden kovulmasının ardından gözler OpenAI’a çevrilmişti. 

Söz konusu karar için herhangi bir açıklama yapmayan yönetim kurulu, önce Microsoft da dahil olmak üzere şirketin yatırımcıları Altman’ı ve Greg Brockman’ın göreve geri getirilmesi için talepte bulunmuştu.

Ancak bu çabalar nafile oldu çünkü Microsoft lideri Satya Nadella bu sabah erken saatlerde Altman ve Brockman’ın şirketin yapay zekâ araştırma ekibinin başına getirildiğini açıkladı. 

OpenAI Çalışanlarından Yönetim Kuruluna İstifa Çağrısı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: X