Ekonomi ve Finans Haberleri

OPEC Beklentileriyle Petrol Toparlandı

May 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
OPEC Beklentileriyle Petrol Toparlandı

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler ve Müttefikleri’nin (OPEC+) 2 Haziran’daki toplantısında petrol arzı kısıtlamalarını sürdürme ihtimali ve güçlü ABD yaz yakıt talebi umutlarının faiz oranlarının daha uzun süre yükseleceğine dair endişeleri dengelemesiyle yükseldi. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.15’te 0,42% artışla varil başına 83,45 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 1,80% artışla varil başına 79,12 dolardan işlem gördü. 

XM analisti Charalampos Pissouros, “Petrol son zamanlarda, belki de yaz sürüş ve tatil sezonunun başlaması nedeniyle güçlü yakıt talebi beklentileriyle toparlanma modunda.” diyor.

ABD faiz oranlarının daha uzun bir süre yüksek kalacağına dair endişeler, geçen hafta ham petrolün haftalık kaybına katkıda bulundu. Yüksek faiz oranları, borçlanma maliyetini artırarak ekonomik faaliyeti ve petrol talebini azaltma eğilimindedir.

PVM’den Tamas Varga da son iki günde görülen tartışmasız daha parlak havaya rağmen, faiz oranı endişelerinin büyük olasılıkla petrol fiyatlarını yakın gelecekte anlamlı bir şekilde yükseltme girişimleri üzerinde bir fren görevi görmesini bekliyor.

Bununla birlikte, yüksek faiz oranlarının petrol talebinde daha yumuşak bir büyümeye yol açabileceği yönündeki genel görüşe rağmen, UBS analisti Giovanni Staunovo bir müşteri notunda “Gerçek zamanlı veriler, petrol talebindeki büyümenin hâlâ genel olarak sağlıklı olduğunu gösteriyor.” yorumunu yaptı.

OPEC Beklentileriyle Petrol Toparlandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters