Borsa Haberleri

Öne Çıkan 5 Teknoloji Hissesi

August 12, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Öne Çıkan 5 Teknoloji Hissesi

Kilit Noktalar:

  • Son enflasyon verileriyle birlikte Amerika’daki resesyon tartışmalarının kısmen de olsa yumuşadı ve piyasalar tekrardan pozitif anlamda hareketlenmeye başladı. 
  • Enflasyon ve resesyon tartışmaları yüzünden defansif hisselere yönelen bireysel yatırımcılar ve fonlar tekrardan büyüme hisseleri olan teknoloji hisselerine yönelmeye başladı.
  • Finans dünyasının önde gelen medya kuruluşu Yahoo Finance, piyasaların tekrar yükselişe geçmesiyle birlikte öne çıkan 5 teknoloji hissesini seçti.
  • İşte Yahoo’nun öne çıkardığı teknoloji hisseleri: Visa (V), Meta Platforms (META), Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT) ve Amazon (AMZN). (Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.)

🦾 Borsalar Yükselirken Öne Çıkan 5 Teknoloji Hissesi

İşte Yahoo Finance’ın öne çıkardığı 5 teknoloji hissesi:

5. Visa (V)

Enflasyon baskısının azalması ve pandeminin sert koşullarının kısmen de olsa tüm dünyada azalmasıyla birlikte finansal teknoloji devi Visa tekrardan yükseliş trendine girdi. 

Polen Global Growth Fund, 2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin yatırımcı mektubunda hem Visa hem de MasterCard’a dair şunları söylemişti:

  • Analist yorumu: “Her iki işletmenin de cazip fiyatlarla işlem gördüğü ve önümüzdeki üç ila beş yıl içinde çift haneli getiri sağlamaya hazır olduğuna inanarak 2021’in son çeyreğinde hem Visa’ya hem de Mastercard’a eklemeler yaptık. Her iki şirket için de oldukça karlı bir iş segmenti olan sınır ötesi işlemler, Visa ve Mastercard’ın hacimlerinin kabaca %10’unu ve brüt gelirlerinin %25’ini temsil ediyor, bu nedenle sokağa çıkma yasağı ve seyahat engelleri bu kazançları ciddi şekilde etkiledi. İnsanların tekrar ne zaman seyahat etmeye başlayacağını bilmek imkansız olsa da, seyahatin engellerinin ortadan kalkacağına dair inancımız büyük. Bu kısa vadeli ters rüzgarların çekici bir uzun vadeli yatırım fırsatı yarattığını düşünüyoruz.”

4. Meta Platforms (META)

Eski adıyla Facebook, yeni adıyla Meta Platforms tekrardan yatırımcıların gözde şirketlerinden birine dönüşmeye başladı. Tarihi zirvesinden büyük düşüş yaşayan şirket birçok bireysel yatırımcı ve fonun radarına girdi.

Giverny Capital, Meta Platforms ile ilgili 2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin mektubunda şunları söylemişti:

  • Analist yorumu: “Durum şu ki, kötü kazanç haberlerine rağmen Meta’nın sosyal medya işletmelerinin ekonomisi son derece iyi durumda. 2021’de Meta, üretilen her bir dolar gelir için harcamalara 63 sent harcadı ve 37 sent vergi öncesi kâr bildirdi. Çok az sayıda işletme 37% kar marjı elde etse de, bu söz konusu META olunca  hayal kırıklığı olarak kabul edildi. Bunun da ötesinde, giderlerin tam üçte biri veya gelirin dolar başına 21 senti, gelecekteki büyümeye yatırım olan araştırma ve geliştirmeye harcanır. Meta’nın durumunda, bu, en önemlisi meta veri tabanı olan çeşitli yeni projelere yatırım yapılan yılda yaklaşık 25 milyar dolar anlamına geliyor.”

3. Alphabet (GOOGL)

1,5 trilyon dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük birkaç şirketinden biri olan Alphabet, özellikle Google ile dijital yaşamımızın tüm katmanlarında bize eşlik ediyor. 

Ensemble Fund, birçok analistin “AL” tavsiyesi üzerinde uzlaştığı Google’ın sonsuz potansiyelini göstermek için şu tanımlamayı yapıyor.

  • Analist yorumu: “Dijital çağın en sıra dışı işletmelerinden biri olan Google, dünyanın bilgisini düzenlemek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmeye çalışıyor. İnternetin, akıllı telefonların, sosyal ve dijital medyanın ve her gün milyarlarca kullanıcı arasında e-ticaretin kitlesel olarak benimsenmesini ve getirdiği verilerin katlanarak büyümesini düşündüğünüzde, hepimiz Google’ın toplama, düzenleme, ve günlük hayatımız haline gelen tüm bu bilgileri filtreliyor.”

2. Microsoft (MSFT)

Apple’dan sonra Amerika’nın en büyük ikinci şirketi olan Microsoft, 30 yılı aşkın bir süredir sunduğu hizmetler ve donanımlarla birlikte şirketlerin dijitalleşmesine büyük katkı sağlıyor. Son olarak sunduğu bulut hizmetiyle ön plana çıkan dünya devi, birçok analiste göre hâlâ yüksek bir potansiyel barındırıyor.

Polen Capital Global Growth Funds, 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin yatırımcı mektubunda Microsoft hakkında şunları söylemişti: 

  • Analist yorumu: “Microsoft hem tüm alanlarda faaliyet gösteriyor hem de dünya çapındaki dijitalleşmede artış nedeniyle kendi temellerinde bir ivme kazanmaya devam ediyor. Bugün neredeyse her şirket daha dijital hâle gelmenin yollarını arıyor ve Microsoft, bu şirketlerin aradığı çözümlerin çoğunu sağlayacak şekilde konumlanıyor.”

1. Amazon (AMZN)

Dünya e-ticaret devi Amazon, dünya çapındaki sert enflasyon nedeniyle zor günler geçirse de hâlâ birçok teknoloji fonunun sabit hisselerinin başında geliyor. Hisse bölünmesi ile 2000’li dolarlardan 100 dolarlara inen hissenin değeri, görece olumlu gelen bilanço ile birlikte tekrardan yükselmeye başladı.

Alphyn Capital Management’ın Amazon için hazırladığı 2022 yılının ilk çeyreği raporunda şunları söyledi:

  • Analist yorumu: “Maliyet/ücret enflasyonuna ilişkin piyasa endişeleri ve artan sermaye harcaması ihtiyacı nedeniyle fiyat düştükten sonra Amazon’daki konumumuzu ikiye katladık. Birçok “covid yararlanıcısının” aksine, Amazon’un satışları, günlük ürünler için çevrimiçi alışverişin rahatlığı alışkanlık oluşumuna yol açtığından, dirençli olduğunu kanıtlıyor.”

Öne Çıkan 5 Teknoloji Hissesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı