Borsa İstanbul Notları

Önceki Yılın Haziran Ayında Kazandıran Şirketler

June 3, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Önceki Yılın Haziran Ayında Kazandıran Şirketler

📊 Borsa iniş ve çıkışlarla dolu uzayıp giden bir serüvendir ve bazı dönemlerin dikkat çeken başrolleri vardır. Örneğin; yılın son çeyreğinde taahhüt, yazılım ve teknoloji perakende sektörü gibi sektörler en güçlü bilançolarını açıklarlar. Bu durumun hisse performansına da olumlu etkisinin olduğu görülebilir. 

🔎 Bu çalışmada amaç; bu düşünceden esinlenerek 2023 yılı Haziran ayında BIST100 endeksinden pozitif ayrışan BIST100 şirketlerini tespit etmek ve anlamlı bir sonuç olup olmadığını bulmaya çalışmaktır.

👉 1 Haziran 2023-1 Temmuz 2023 tarihleri aralığında BIST100 endeksinin getiri performansı pozitif tarafta 16,12% olarak gerçekleşmiştir. Güncel BIST100 endeksi şirketlerinden 33 şirketin aynı zaman diliminde endeksten pozitif ayrıştığı izlenmiştir. BIST100 endeksine göre pozitif ayrışan ilk 20 şirketi ve getiri oranlarını senin için listeledik!

(İncelemeye alınan tarih aralığından sonra halka arz olan hisseler çalışma kapsamına dahil edilmemiş, hesaplamaya alınmamıştır. Geçen yılın Haziran ayında BIST100 kapsamındaki hisseler dahil edilmiştir.)

Tabii, işte listenin alt alta sıralanmış hali:

🏅 Borusan Yat. Paz. (BRYAT) ➔ 44,21% 

🏅 Europen Endüstri (EUREN) ➔ 43,09% 

🏅 Mavi Giyim (MAVI) ➔ 40,45% 

🏅 Zorlu Enerji (ZOREN) ➔ 33,85% 

🏅 Pegasus (PGSUS) ➔ 33,09% 

🏅 Alfa Solar Enerji (ALFAS) ➔ 32,88% 

🏅 Türk Hava Yolları (THYAO) ➔ 31,77% 

🏅 Ford Otosan (FROTO) ➔ 29,80% 

🏅 Arçelik (ARCLK) ➔ 28,97%

🏅 Koç Holding (KCHOL) ➔ 28,82%

🏅 Eczacıbaşı İlaç (ECILC) ➔ 28,73% 

🏅 Türk Telekom (TTKOM) ➔ 27,24% 

🏅 Tekfen Holding (TKFEN) ➔ 26,56% 

🏅 Fenerbahçe Futbol (FENER) ➔ 25,61% 

🏅 Akbank (AKBNK) ➔ 23,62% 

🏅 Kardemir (D) (KRDMD) ➔ 23,39%

🏅 İş Bankası (C) (ISCTR) ➔ 23,33%

🏅 Yapı ve Kredi Bank. (YKBNK) ➔ 23,27%

🏅 İzmir Demir Çelik (IZMDC) ➔ 23,22%

🏅 Tofaş Oto. Fab. (TOASO) ➔ 22,28%

👉 Pozitif ayrışan şirketler içerisinde sektörel dağılımın homojen olduğu izleniyor.

💡İlk 20 şirket içerisinde özellikle havacılık sektörünün ağırlığı hissedilirken buna ek olarak bankacılık sektörünün de varlığını belli ettiği belirtilebilir. Yıl genelinde genel performansı güçlü olan otomotiv sektörü de dikkat çeken sektörler arasında listede yerini almış durumda.

Özellikle yaz ayları havacılık sektörü için pozitif sonuçların alındığı dönemsellik etkisine sahip zamanlardır. Havacılık sektörü, geçen yıl yaz aylarının gelmesi ve seçim sonrası yükselen endeksin de etkisiyle endekse karşı pozitif performans göstermiş görünüyor. Bu sene başından itibaren yolcu verilerinin artmasıyla beraber paralel performans görmemiz mümkün olabilir.

Geçen sene Haziran ayında güçlü otomotiv verileriyle beraber endeksin üzerinde getiri sağlayan FROTO, TOASO gibi şirketler, kredi maliyetlerinin artması ve Avrupa tarafındaki yüksek faizler sebebiyle geçen yıl Haziran ayında gösterdikleri hisse performansını yansıtmayabilir. 

Dikkat çeken istatistikler:

  • 91 şirket pozitif getiri sağlamışken, 9 şirket negatif fiyatlama göstermiştir.
  • Pozitif getiri sağlayan 91 şirketin ortalama getirisi 14,47% olarak gerçekleşti.
  • Negatif getiri sağlayan 9 şirketin ortalama getirisi -2,40% olarak gerçekleşti.
  • Negatif getiri ve en az getiri sağlayan hisselerin dağılımında çimento ve gayrimenkul sektörü öne çıktı.

Bu çalışmadan hangi çıkarımlarda bulunabiliriz?

Yalnızca bu çalışmadan yola çıkarak geçen yılın aynı zaman dilimindeki verilere bakıp benzer getiriler oluşması yönündeki bakış açısı yanıltıcı ve sağlıksız olacaktır. Bu çalışmanın amacı dönemsel anlamda ön plana çıkan sektör ve şirketleri tespit ederek bilgi sahibi olmaktır. Şirket ve sektörlerin güncel durumları ve gelecek beklentileri yeniden araştırılarak takip edilmelidir.

Önceki Yılın Haziran Ayında Kazandıran Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak:Finnet