Borsa Haberleri

Olası TikTok Yasağı: Snap ve Meta Yatırımcıları Mutlu!

March 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Olası TikTok Yasağı: Snap ve Meta Yatırımcıları Mutlu!

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi Başkanı Mark Warner geçen hafta yaptığı açıklamalarda, olası TikTok yasağı kapsamında, “hasım” ülkelerden yöneltilen teknoloji tehdidini kontrol altında tutmayı amaçlayan ve iki partinin onay verdiği yasa ile ilgili bilgiler verdi.

● ABD Ticaret Bakanı, yasa tasarısı kabul edilirse; Çin, Rusya, İran, Kuzey Kore, Venezuela ve Küba’dan oluşan 6 ülkenin teknoloji şirketleri için “yasaklamaya varan” önlemler alabilecek.

The Wall Street Journal’da çarşamba günü yayımlanan habere göre, ByteDance (BDNCE)’ın sosyal medya uygulamasındaki hissesini elden çıkarmaması durumunda TikTok’un ABD’de yasaklanabileceği bildirildi.

● Konuya ilişkin bir açıklama yapan TikTok, “böyle bir zorunlu satışın algılanan güvenlik riskine çare olmayacağını” ve ABD kullanıcı verilerini ve içeriğini Çin hükümetinin erişiminden korumak için halihazırda 1,5 milyar dolarlık bir yatırım yapma taahhütlerinin olduğunu kaydetti.

● Bir adım gerisi: TikTok’un yasaklanmasına yönelik ortaya çıkan bir “ihtimal” dahi rakip platformlardan Snapchat ve Instagram’ın (SNAP & META) çatı şirketlerinin hisselerini yükseltmeye yetiyor.

Olası TikTok Yasağı: Snap ve Meta Yatırımcıları Mutlu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha