Borsa Yorumları

Olası Bir Geri Çekilmede Parlayabilecek 5 Ucuz Hisse

Olası Bir Geri Çekilmede Parlayabilecek 5 Ucuz Hisse
Google News Icon Takip Et

Douglas C. Lane & Associates portföy yöneticisi Sarat Sethi’ye göre, şu an borsalar güçlü yükselişlerin tadını çıkarsa da hâlâ arka planda kalmış ve iyi performans gösterebilecek ucuz isimler var.

Hisseler bu yıl, yatırımcıların yapay zekânın kârları artıracağı beklentisiyle birkaç büyük teknoloji şirketinin öncülüğünde rekor seviyelere ulaştı. 

Ayrıca Sethi’ye göre bu durum, yeni verilerin beklenenden daha yüksek bir enflasyona işaret etmesine ve Fed’in para politikası konusunda “bekle ve gör” pozisyonuna geçmesine rağmen gerçekleşiyor.

Sethi’ye göre bu, özellikle geri çekilme dönemlerinde daha cazip değerlemelere sahip hisseler arayan yatırımcılar için fırsatlar olmadığı anlamına gelmiyor. En nihayetinde her şeyin bir sonu var: Hatırlarsan Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq ağırlıklı olarak artıda seyretse de bu hafta bir sürpriz yaparak 1%’in üzerinde değer kaybetti. 

DCLA için 7 milyar dolarlık bir fon yöneten Sethi, “Bu piyasa, GLP-1 ve yapay zekâ hisselerine çok yoğunlaştı, bu yüzden biraz genişleme gördük ama gerçekten çok fazla değildi. Yatırımcılar, rallinin büyük teknoloji devleri tarafından sürdürülüp sürdürülemeyeceğini veya diğer sektörlerin güçlü performans göstermeye başlayıp başlamayacağını görmek istiyor.” diyor. 

Bu görünümde Sethi, özellikle beş hissenin altını çiziyor:

  • Johnson & Johnson (JNJ)
  • GlaxoSmithKline (GSK)
  • Freeport-McMoRan (FCX)
  • Schlumberger (SLB)
  • Alphabet (GOOGL)

Sethi sağlık sektöründen ilaç şirketleri Johnson & Johnson ve GSK’yı “çok ucuz hisseler” olarak vurguluyor. Bu iki isim, bu yıl sırasıyla yaklaşık 2,1% ve 15% yükseldi.

Sethi’ye göre yatırımcıların dikkat etmesi gereken bir diğer sektör de sanayi. En çok tercih ettiği hisseler arasında, bu yıl sırasıyla yaklaşık 9,6% ve 3,3% gerileyen bakır üreticisi Freeport-McMoRan ve petrol sahası hizmetleri şirketi Schlumberger yer alıyor. 

Ayrıca Sethi, bakırın elektrikli araçlar da dahil olmak üzere elektrikli teknolojilerin önemli bir parçası olması nedeniyle hibrit ve elektrikli araçlara yönelik artan talebin Freeport’a fayda sağlayacağını düşünüyor.

Büyük teknoloji hisseleri söz konusu olduğunda Sethi, şirketinin ana holdinglerinden biri olan Alphabet’in şu anda iskontolu bir seviyede işlem gördüğüne dikkat çekiyor. FactSet’a göre hissenin konsensüs hedef fiyatı 164,46 dolar seviyesinde ve bu da şirket hisselerinin yaklaşık 24% yükselebileceğini gösteriyor. 

Portföy yöneticisi ayrıca, yüksek değerlemeleri nedeniyle yatırımcıların Nvidia (NVDA), Microsoft (MSFT) ve Meta (META) gibi diğer güçlü teknoloji şirketleri ve yapay zekâ isimlerine yatırım yapmaları için iyi bir zaman olmayabileceğini belirtti.

Sethi, büyük teknoloji isimleri hakkında “Bence değerlemeler ilginç olacak çünkü bu şirketler hâlâ büyüyor ve bu hisseleri takip eden çok fazla para var.” diyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC